Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi - Son Dakika
Güncel

Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi

Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan\'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Pakistanlı yetkililerin son dönemde Afganistan aleyhine kullandığı ifadelere tepki göstererek, Afganistan topraklarının Pakistan dahil hiçbir devlete karşı tehdit oluşturmaması için çabaladıklarını belirtti.

03.01.2023 23:42  Güncelleme: 23:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Pakistanlı yetkililerin son dönemde Afganistan aleyhine kullandığı ifadelere tepki göstererek, Afganistan topraklarının Pakistan dahil hiçbir devlete karşı tehdit oluşturmaması için çabaladıklarını belirtti.

Mücahid, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Taliban yönetiminin tüm ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmek istediğini aktararak, söz konusu ifadeleri "yalan açıklamalar" olarak niteledi.

Taliban yönetiminin, Afganistan topraklarının Pakistan ya da diğer ülkelere yönelik herhangi bir tehdit oluşturmaması için tüm gayreti gösterdiğini kaydeden Mücahid, "Bu amaç doğrultusunda kararlıyız. Ancak, Pakistan tarafının da durumun çözüme kavuşması, temelsiz ifadeler ve provokatif fikirlerden kaçınma adına sorumlulukları bulunuyor. Çünkü böylesi ifade ve şüpheler, hiçbir tarafın yararına değil." ifadelerini kullandı.

Pakistan'dan Afganistan'a uyarı

Taliban ve Pakistan güçleri arasında özellikle son dönemde Spin Boldak Sınır Kapısı civarında ölümlere neden olan çeşitli silahlı çatışmalar yaşanmış ve taraflar birbirlerini suçlamıştı.

Bununla beraber, son dönemde Pakistan'a karşı savaşan Pakistan Talibanı'nın (TTP) faaliyetleri artmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, 22 Aralık'ta yaptığı açıklamada, TTP'nin Afganistan topraklarında artan saldırıları sebebiyle asayişin kötüleşmesinden endişe duyduklarını vurgulamıştı.

TTP'nin İslamabad'ın kırmızı çizgisi olduğunun altını çizen Zerdari, Afganistan'daki Taliban yönetiminin TTP'yi durdurmadığı kanıtlanırsa bunu göz ardı etmeyeceklerini ve bunun Kabil ile ilişkileri etkileyeceğini söylemişti.

TTP, 28 Kasım'da sosyal medyadan, 10 Mayıs'ta İslamabad yönetimi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve militanlarına ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini açıklamıştı. Örgüt, o tarihten itibaren güvenlik güçlerine saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • MİT'ten Kamışlı'ya nokta operasyon! Terör örgütü sözde sorumlusu Murat Ateş öldürüldü
  09:57 MİT'ten Kamışlı'ya nokta operasyon! Terör örgütü sözde sorumlusu Murat Ateş öldürüldü

  MİT, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından Murat Ateş'i, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. PKK terör örgütüne 2014 yılında Avrupa'dan katılım sağlayan Ateş, görevi kapsamında örgütün illegal para trafiğini yöneten şahıslar arasında da yer alıyordu.


Advertisement