Taraklı Belediyesinin 2011 Yılı Hizmetleri - Son Dakika

Taraklı Belediyesinin 2011 Yılı Hizmetleri

05.01.2012 14:20
Taraklı Belediyesinin 2011 Yılı Hizmetleri, System.String[]

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Taraklı'nın kabuğunu kıran ve geleceğe umutla bakan bir ilçe haline geldiğini söyledi.2011 yılında yaptıkları hizmetleri değerlendiren Özkaraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın güvenini boşa çıkarmadıklarını belirterek, seçim öncesinde taahhüt ettikleri projelerini yerine getirme gayreti içinde olduklarını anlattı.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Taraklı'nın kabuğunu kıran ve geleceğe umutla bakan bir ilçe haline geldiğini söyledi.

2011 yılında yaptıkları hizmetleri değerlendiren Özkaraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın güvenini boşa çıkarmadıklarını belirterek, seçim öncesinde taahhüt ettikleri projelerini yerine getirme gayreti içinde olduklarını anlattı.

İlçenin geleceğine etki edecek yatırımlara ağırlık verdiklerini belirten Özkaraman, ilçeyi 2023 hedefine hazırladıklarını bildirdi.

Özkaraman, ilçenin 2023 yılında, ekonomik gelişimi hız kazanan, işsizlik ve göç sorunu engellenen, nüfusu artan ve yeni yüzüyle bölgenin yıldızı konumuna geleceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"İlçenin ekonomik kalkınması için ilk olarak istihdama yönelik çalışmalara öncelik verdik. Sıcak su kaynaklarının değerlendirilmesi için termal turizme önem veriyoruz. İşsizlik ve göç ilçemizin en temel sorunu haline gelmişti. Taraklı'nın gelişebilmesi için göçün engellenmesine, bunun için de işsizliğin önlenmesine ihtiyaç olduğunu tespit ettik. İlçemizde termal tesisleri ile gençlerimize iş imkanı oluşuyor. Bu tesisler Türkiye'nin en önemli tesislerinden biri olacak. 6-7 bin kişinin yaşayacağı tesislerde direkt olarak en az 600 kişinin çalışacak ve dolaylı çalışanlarla birlikte bu rakam bini geçecek. Amacımız göç eden Taraklılı geçlerin geri dönüşünü sağlamaktır. Özel sektör yatırımlarına destek vererek ilçede istihdam imkanlarının artmasına çalışıyoruz."

-Organik tarım merkezi-

Özkaraman, ilçede organik tarım üretiminde artış olduğunu kaydederek, Kayaboğazı Sulama Göleti'nin ilçeye hayat katacağını söyledi.

İlçede geniş tarım arazileri bulunduğuna dikkati çeken Özkaraman,

"Yıllardır sulama sorunu nedeniyle verimli tarım yapamıyoruz. Nihayet hükümetimiz yüzümüze güldü ve Kayaboğazı Sulama Projesi faaliyete geçiyor. Göletin yapımı tamamlandı, 2012 yılında ihalesi yapılacak. 2013'te de kapalı sistem sulama şebekesi yapılacak. Taraklı'da organik tarımda çilek, vişne, enginar, domates gibi sebze ve meyveler başta olmak üzere, pek çok ürün yetişiyor" dedi.

Organik ürünlerin pazarlanması için belediye bünyesinde hal oluşturduklarını ifade eden Özkaraman, ilçeyi yaz ve kış ayrımı olmaksızın organik üretim merkezi haline getirmek istediklerini söyledi.

İlçenin geleceğini planlarken gençleri temel aldıklarına işaret eden Özkaraman, "Gençlerin eğitimine yönelik yatırımları her yatırımın üzerinde tutuyoruz. Önümüzdeki öğretim yılında Çok Programlı Lise ile birlikte Meslek Yüksek Okulu da iki bölüm olarak faaliyete geçecek" diye konuştu.

Özkaraman, ilçede çöp konusundaki sıkıntıların azaldığını belirterek, Taraklı- Göynük arasındaki çöp aktarma istasyonunun faaliyete geçmesiyle çöplerin ayrıştırmalı olarak toplanacağını bildirdi.

İlçenin 75 yıllık içme suyu problemini giderecek projenin yapımına başlandığını kaydederek, projenin haziran ayı sonuna kadar tamamlanmasını sağlayacaklarını ve kanalizasyon projesine de kısa bir sürede başlanacağını ifade etti.

İmar planlarını şubat ayındaki meclis toplantısına yetiştirmeye çalışacaklarını anlatan Özkaraman, Yenidoğan Mahallesi'nde yapımı devam eden TOKİ konutlarının haziran ayında tamamlanacağını ve merkezde de yeni inşaatlara başlanacağını söyledi.

2004 yılında göreve geldiklerinde, Taraklı'nın il merkezinde bile bilinmediğini, "Mümkünlü" reklamlarının Taraklı'nın Türkiye çapında tanıtımına katkı sunduğunu kaydetti.

Özkaraman, girişimler sonunda dünyada 154, Türkiye'de 5 yerleşim biriminin Sakin Şehirler Ağı'nda (Cittaslow) bulunduğunu belirterek, geçen yıl ilçeyi ağa dahil ettiklerini hatırlattı.

Restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, tarihi han ve çarşının restorasyonunun yaz aylarında tamamlanacağını müjdeleyen Özkaraman, ilçenin sembollerinden olan Fenerli Ev'in restorasyonuna yaz döneminde başlanacağını sözlerine ekledi.

- SAKARYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Taraklı Belediyesinin 2011 Yılı Hizmetleri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Son dakika! Anadolu Otoyolu'nda zincirleme trafik kazası! 16 araç birbirine girdi, 8 yaralı var Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan maske uyarısı: N95 ve FFP2 tarzı maskeler toplu alanlarda kullanılmamalı Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü