Taraklılı Tahta Kaşık Ustası, Avrupa'ya İhracat Yapıyor - Son Dakika
Taraklılı Tahta Kaşık Ustası, Avrupa'ya İhracat Yapıyor

Taraklılı Tahta Kaşık Ustası, Avrupa'ya İhracat Yapıyor

02.01.2012 15:25

Sakarya'nın Taraklı İlçesi'ne bağlı Alballar Köyü'nde 65 yaşındaki Sabri Özşahin, dede- baba mesleği tahta kaşık üretimini sürdürüyor.

Sakarya'nın Taraklı İlçesi'ne bağlı Alballar Köyü'nde 65 yaşındaki Sabri Özşahin, dede- baba mesleği tahta kaşık üretimini sürdürüyor. Avrupa'ya da ürün gönderdiklerini belirten Özşahin, "En iyi tahta kaşık şimşir ağacından olur. Ancak şimdilerde şimşir zor bulunduğu için imalatta daha çok kayın ağacı kullanıyoruz" dedi.

Taraklı İlçesi'nde evinin yanındaki küçük işyerinde 50 yıldır ağaç parçalarını oyarak tahta kaşık, çatal, oklava, ekmek kesme tahtası ve yemek kepçesi yapan Sabri Özşahin, mesleği dedesi ve babasından öğrendiğini söyledi. 4 çocuk babası kaşık ustası Özşahin, mesleğini severek yaptığını belirterek, "Bu sanatı dedemin ve babamın yanında çalışarak öğrendim. Evlendikten sonra da mesleğimi sürdürdüm. Dört çocuğum var. Onlara da bu işi öğrettim. Oğlumun biri yanımda çalışıyor. Diğer oğlum ürünlerimizi pazarlıyor" diye konuştu.

'EN İYİSİ ŞİMŞİR AĞACINDAN'

İyi bir tahta kaşığın şimşir ağaçından yapıldığını söyleyen Sabri Özşahin tahta kaşığın sağlıklı olduğunu da belirterek şunları anlattı:

"Şimşir kaşığıyla yemek yerken ağız ve diş sağlığı sorunu yoktu. Kalın bağırsak hastalığı sorunu yoktu. Şimdi şimşirden yapılan kaşık çok az. Şimşir ağacı yok. Orman işletmelerinde fidanlama yapılırken, ya da yol açılırken kesilen ağaçlardan alıyoruz. Şimdi artık tahta kaşığın yüzde 99'u kayın ağacından yapılıyor."

İTALYA'YA ÇAĞIRMIŞLAR

İlçenin, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çektiğini ifade eden Özşahin, kaymakamlık ve belediyenin isteği üzerine hafta sonları kültür evinde kurs verdiğini anlattı. El işçiliği olan ürünlerin toptan satışını da yaptıklarını belirten Özşahin, ürettiği ürünler için gittigi yerli bir fuarda kendisine İtalya'ya gelerek kaşık yapması için teklifte bulunulduğunu söyledi. Özşahin, "Yaptığım el ürünlerini çok beğendiler. İtalya'ya gelmem için teklif yaptılar. Ancak oraya gitmek için çok yaşlıyım. Kabul etmedim. Şimdi burada yaptığım kaşıkları, yemek kepçelerini çocuklarım yurtdışına gönderiyor" dedi. - Sakarya/ Taraklı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Taraklılı Tahta Kaşık Ustası, Avrupa'ya İhracat Yapıyor - Son Dakika


Advertisement