Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı - Son Dakika

Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı

19.01.2012 13:33
Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı, System.String[]

Erzurum'daki okullardaki görevli tarih öğretmenleri, 23 Ocak'ta 'soykırımları inkar edene 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası verilmesi'ni içeren yasa tasarısını görüşmeye hazırlanan Fransa Senatosu'nu, hazırladıkları deklerasyonla uyardı.

Erzurum'daki okullardaki görevli tarih öğretmenleri, 23 Ocak'ta 'soykırımları inkar edene 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası verilmesi'ni içeren yasa tasarısını görüşmeye hazırlanan Fransa Senatosu'nu, hazırladıkları deklerasyonla uyardı. Bine yakın öğretmenin imza attığı deklarasyonda "Kullanacağınız her hayır oyuyla, Kafkasya'da Türkiye ile Ermenistan arasında kalıcı bir barışın yerleşmesine katkı sağlayın" denildi.

Fransa Ulusal Meclisi'nde 21 Aralık 2011 günü 45 parlamenterin 'Evet' oyu ile kabul edilen 'soykırımları inkar edene 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası verilir' hükmü, 23 Ocak günü Senato'nun gündemine gelecek. Fransa Senatosu'nun yapacağı görüşme öncesinde Erzurum'daki tarih öğretmenleri biraraya geldi. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Türk- Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu başkanlığında Kültür ve Gösteri Merkezi'nde toplanan tarih öğretmenleri, senato üyelerini uyardı. Senato üyelerine yönelik hazırlanan deklarasyona imza atan öğretmenler, tarihin belgelere dayanan bir bilim dalı olduğunu belirterek hiçbir parlamentonun kanunla ve komisyon kararıyla tarih yazamayacağına dikkat çekti. Türk-Ermeni ilişkileri Araştırma Merkezi araştırma görevlisi Mevlüt Yüksel'in okuduğu deklarasyonda, Türk milletinin soykırımı insanlık suçu olarak kabul ettiği belirtildi. Deklarasyonda Fransa Senatosu'nun üyelerine şu uyarılar yeraldı:

"Türk milleti olarak dün olduğu gibi bugün de dünyada yaratılan terörün, soykırımın her türünü nefretle lanetliyoruz. Biz Türk tarihçileri olarak en büyük idealimiz 21'inci yüz yılda eski kin ve öfkeden arınmış sınırların zorla değiştirilmemesini dış siyaset olarak benimsemiş, tek düşüncesi barış, mutluluk ve insanı değerlere bağlı, ırkçılığa ve teröre ortak tepki gösteren bir dünya meydana getirilmesidir. Dileğimiz kullanacağınız her hayır oyu ile Kafkasya'da Türkiye ile Ermenistan arasında kalıcı bir barışın yerleşmesine yapacağınız katkılardır. Şunu unutmamak gerekir ki tarihte kin ve nefrete dayalı politikalar her zaman iflasa mahkumdur."

SİYASİ GÖRÜŞLER BARIŞI GETİREMEZ

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi'nde tarih öğretmenlerinin imzaladığı deklarasyonun Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'ne gönderileceğini belirten Türk- Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, 23 Ocak'taki görüşmede tasarının kabul edilmeyeceğine inandığını söyledi. Doç. Dr. Kürkçüoğlu, "Ermeni katliamına 50 bine yakın şehit veren Erzurum'un tarih öğretmenleri üzerlerine düşen tarihi sorumlulukla bir deklarasyon hazırlamıştır. Mesele tarihçilerin meselesidir. Bu konuya siyasilerin veya parlamenterlerin çözüm bulması mümkün değildir. Onların bu soruna karışmaları halinde şüphesiz Kafkasya'da kesinlikle barışın gerçekleşmeyeceği ortaya çıkmaktadır" diye konuştu. - Erzurum

Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı
Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı
Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı
Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı
Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tarih Öğretmenlerinden Fransa Senatosu'na Tarihi Çağrı - Son Dakika


Son Dakika

Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota süper marketler de katıldı Aliyev, Ermenistan ile görüşmek için tek şart koştu: Karabağ'dan aşamalı olarak çekilmeli Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, koronavirüse yakalandı Son Dakika: Ankaragücü-Hatayspor maçı ileri bir tarihe ertelendi Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu! Niğde'de ormanda okul açıldı Optimar'dan genel seçim anketi! AK Parti zirvede tutunurken, sadece 3 parti barajı geçebildi "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı