Tarih Üzerine Bir Ders - Son Dakika

Tarih Üzerine Bir Ders

03.04.2020 18:28
Tarih Üzerine Bir Ders, System.String[]

"Tarih Üzerine Bir Ders" adındaki kitapta Acton, "Modern tarih, muhteşem bir bedele her bir parçası paha biçilemez, deneme yoluyla öğrenmememiz gereken derslerle doludur" diyor.

"Tarih Üzerine Bir Ders" adındaki kitapta Acton, "Modern tarih, muhteşem bir bedele her bir parçası paha biçilemez, deneme yoluyla öğrenmememiz gereken derslerle doludur" diyor.

VakıfBank Kültür Yayınları tarafından okura sunulan kitap, Lord Acton'ın günümüzden 125 yıl önce Cambridge Üniversitesi'nde yaptığı açılış konuşmasını okurla buluşturuyor. Çevirisini Kerem Başer'in yaptığı kitapta, bir tarihçinin bilgiye nasıl ulaşması gerektiğini anlatan Acton, "Tarihçiye bir şahit gibi muamele edilmelidir ve samimiyeti saptanamazsa ona inanılmamalıdır. 'Suçluluğu ispat edilene kadar kişi masum sayılmalıdır' vecizesi tarihçi için geçerli değildir" sözlerini kaydediyor.

Liberal düşüncenin ve tarihçiliğin önemli ismi Lord Acton, tam adıyla John Emerich Edward Dalberg-Acton, 1st Baron Acton, 1834'te Napoli'de doğdu. Alman, İtalyan ve İngiliz aristokrasisine mensuptu, özel eğitiminin yanı sıra Münih'te tarih, felsefe ve ilahiyat eğitimi gördü.

Sonraki süreçte Lordlar Kamarası'nda görev yapan Acton, gazeteci, yazar ve editör olarak uzun yıllar çalışmalar yürüttü. Kraliçe Victoria'dan, Oxford, Cambridge ve Münih üniversitelerinden onursal ödüller alan Lord Acton denince akla gelen en parlak metinler, Antik Çağ ve Hristiyanlık inancında özgürlüğün tarihi üzerine ortaya koyduğu çalışmalardır. 1895'te Cambridge Üniversitesi Tarih Bölümü'ne atanan Acton'ın burada yaptığı açılış konuşması hafızalara kazındı. "Tarih Üzerine Bir Ders" isimli kitapta ise Acton'ın bu konuşması yer alıyor.

Tarih Üzerine Bir Ders

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Tarih Üzerine Bir Ders - Son Dakika Magazin

YORUMLAR

Son Dakika

Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürdü, Ermeniler cepheyi bırakıp kaçtı! Önemli arazi ve tepeler işgalden kurtarıldı ABD Başkanı Trump canlı yayın tartışmasında duyurdu: Koronavirüs aşısı haftalar içinde elimizde olacak İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı