Tarihi Apollon Tapınağı Çevre Düzenleme Çalışmaları - Son Dakika

Tarihi Apollon Tapınağı Çevre Düzenleme Çalışmaları

12.01.2012 18:01
Tarihi Apollon Tapınağı Çevre Düzenleme Çalışmaları, System.String[]

Didim ilçesindeki Tarihi Apollon Tapınağı çevresinden geçen yolun, tarihi dokuyla bütünlük oluşturması için "Arnavut kaldırımı" şeklinde döşeneceği bildirildi.

Didim ilçesindeki Tarihi Apollon Tapınağı çevresinden geçen yolun, tarihi dokuyla bütünlük oluşturması için "Arnavut kaldırımı" şeklinde döşeneceği bildirildi.

Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede turizmi geliştirmeye yönelik çalışmalar kapsamında Eskiköy mevkisindeki Apollon Tapınağı'nın önündeki yolun, "Arnavut kaldırımı" olarak bilinen andezit küp taşları döşeneceğini, böylelikle nostaljik bir görünüm kazanacak Eskiköy'deki tarihi evlerin de ön plana çıkarılacağını söyledi.

Söz konusu düzenlemeyle ilgili gerekli projenin hazırlanarak, Milet Müze Müdürlüğü ve Alman Kazı Kurulu'ndan gerekli onayların alındığını belirten Kamacı, şunları kaydetti:

"Tarihi Apollon Tapınağı yolunu, birçok Avrupa ülkesinde tarihi mekanlarda tarihi dokuyla uyuştuğu için kullanılan Arnavut kaldırımı döşeyeceğiz. Daha sonra peyzaj çalışmasına geçeceğiz ve ışıklandırmalar yapılacak. 120 bin lira civarında bir maliyete mal olacak çalışmamız 2 ay gibi bir sürede tamamlanarak, bu sezon hizmete girecek. Böylece Apollon Tapınağı ve çevresi güzel nostaljik bir ortama kavuşacak."

Kamacı, bu çalışmaların turizme önemli katkıda bulunacağını ifade ederek,

"Yaz kış Apollon Tapınağı'nı gezmeye gelen turistler daha güzel, daha estetik bir Didim görecek" dedi.

- AYDIN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tarihi Apollon Tapınağı Çevre Düzenleme Çalışmaları - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Adana'da polislerin dezenfektan sorduğu taksici, tıraş losyonu gösterdi