Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi - Son Dakika

Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi

12.11.2019 17:20

Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi Kepçe darbesiyle tahrip olan tarihi köprü yeniden kullanıma açıldıHATAY - Hatay'da Osmanlı döneminde yapılan tarihi Batıayaz Köprüsü, restorasyonu tamamlandıktan sonra yeniden kullanıma açıldı.

Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi

Kepçe darbesiyle tahrip olan tarihi köprü yeniden kullanıma açıldı

HATAY - Hatay'da Osmanlı döneminde yapılan tarihi Batıayaz Köprüsü, restorasyonu tamamlandıktan sonra yeniden kullanıma açıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Osmanlı döneminde yapılan tarihi Batıayaz Köprüsü'nü aslına uygun şekilde restore etti. Restorasyon çalışmaları 7 ay süren köprünün açılışına Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, Eriklikuyu Mahalle Muhtarı Hamit Aktaş ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Açılışta konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, "Böyle güzel ve güneşli bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu coğrafya havasıyla, suyuyla, toprağıyla, meyvesiyle, sebzesiyle insanları cezbediyor. Tarihte de bu böyle olmuş. Doğu'nun cengaverleri de Batı'nın cengaverleri de bu topraklar için savaşmışlar. Bu topraklar kıymetli topraklar. Turizmden beklentisi olan ve turizmden pay almak isteyen bir iliz. Elimizdeki tüm imkanları kullanarak turizmden pay almak istiyoruz. Bizim tarihimiz var, doğamız var, kültürümüz var. Biz on dakikada denize, on dakikada yaylaya gidilebilen bir iliz. Bu imkanlar başka illerde yok. Şu an tarihi bir köprünün başındayız. Bu köprüyü buraya inşa eden ecdadımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu köprünün ayakta tutulabilmesi adına gayret gösterilmiş. Ben bu gayreti gösteren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Köprümüz aslına uygun bir şekilde restore edilmiş ve güçlendirilmiş. İnşallah uzun yıllar halkımıza hizmet eder" dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, tarihi köprünün restorasyon çalışmalarını gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Hatay'a 22 tane köprü kazandırdık. Bunlardan 3 tanesi Asi Nehri'nin üzerinde. Bu köprümüzle birlikte 23 köprü yapımını tamamlamış olduk. Osmanlı döneminden günümüze gelen ancak talihsiz bir kaza sonrasında zarar gören, mülkiyeti Karayolları'na ait olan köprümüzün restorasyon çalışmasını uzun bir uğraş sonrasında gerçekleştirdik. Bu köprünün üzerinden ağır vasıtaların geçişini engelleyecek bir düzenleme yapılacak. Muhtarlarımızın talebi üzerine büyük vasıtaların geçişini sağlayacak bir köprü çalışmamız olacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek restorasyon çalışmaları tamamlanan köprü halkın hizmetine sunuldu.

Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi
Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi
Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi
Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tarihi Batıayaz Köprüsü restore edildi - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İşsizlikten isyan eden ünlü model "Aklımı kaybediyorum" diyerek pencere önünde üstsüz poz verdi