Tarihi Camilerin "Cami Rehberleri" ile Tanıtılmasına Destek - Son Dakika

Tarihi Camilerin "Cami Rehberleri" ile Tanıtılmasına Destek

02.01.2012 14:40
Tarihi Camilerin

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Sami Gültekin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın tarihi camiler "cami rehberleri" tarafından tanıtılacağı yönündeki açıklaması ile ilgili olarak, alınan kararın çok doğru ve fevkalade bir karar olduğunu bildirdi.

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Sami Gültekin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın tarihi camiler "cami rehberleri" tarafından tanıtılacağı yönündeki açıklaması ile ilgili olarak, alınan kararın çok doğru ve fevkalade bir karar olduğunu bildirdi.

Sami Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mimar Sinan'ın 80 yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" dediği UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Selimiye Camisi'ni anlatmanın kolay bir şey olmadığını söyledi.

Caminin içerisinde ve dışarısında bir çok kişinin, gelen yerli ve yabancı turistlere Selimiye Cami'yi yanlış tanıttığını belirten Gültekin, şöyle devam etti:

"Camimizin içerisinde ve dışarısında 7 yaşındaki çocuklar, turlara katılan insanların yanına geliyor ve 'Selimiye Cami'yi size anlatayım' diyor. Bunun bir türlü önüne geçilemiyor. Bu çok yanlış bir uygulama. Ancak, hükümetimizin almış olduğu karar, mükemmel bir karar. Camileri anlatacak olan kişilerin bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Bu yapıldığı taktirde camilerimiz layıkıyla tanıtılacaktır.

Hiç bilgisi olmayan kişiler, camilerimizi tanıtmaya çalışıyor. Örneğin, Selimiye Cami'nde ters lale anlatılıyor. Kişi, (bakın bu ters lale diyor. Ters bir kadının yeridir burası. Ona istinaden ters lale yapılmıştır. Bu ters lale her sene aşağıya doğru batmaktadır. Ters lale battığı zaman dünya batacak) gibi olmayacak şeyler anlatıyor. Şahsen bu kadar kötü anlatımlara hazmedemiyorum. Ben, tarihi camilerin, cami rehberi tarafından anlatılacak olması kararını alan yetkilileri kutluyorum. Edirne camiler kenti. İlimizde 40 tane cami var. Bunlardan bazıları restorasyondan geçirildi. Bunlar bizim için gurur kaynağıdır. Bunlar ülkemizin tapusudur."

-Cami avlusundaki satıcılar-

Selimiye Camisi'nin avlusunda, içerisinde, çevresinde satıcılardan geçilmediğini de ifade eden Gültekin, bu konuda önlem alınması için defalarca Valilerden talepte bulunduğunu belirtti.

Ama bugüne kadar bir önlem alınmadığını kaydeden Gültekin, "Yerli ve yabancı turistler, cami etrafında poşet satıcıları tarafından taciz edilmektedir. Bu camilerimizin bu gibi insanlardan temizlenmesi şart. Çünkü kötü bir imaj bırakıyorlar" dedi.

- EDİRNE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tarihi Camilerin 'Cami Rehberleri' ile Tanıtılmasına Destek - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Meteoroloji 23:50 Meteoroloji "Çok tedbirli olun" diyerek uyardı! Bugün için 11 ilde turuncu ve sarı kodlu alarm verildi Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın 23:46 Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi 23:16 DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi
Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti 22:08 Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı 21:38 Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum 19:40 Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum
Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 17:45 Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı 17:03 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı
Advertisement