Tarihi Çöreğibüyük Camisi Yıllara Meydan Okuyor - Son Dakika

Tarihi Çöreğibüyük Camisi Yıllara Meydan Okuyor

28.07.2012 11:40
Tarihi Çöreğibüyük Camisi Yıllara Meydan Okuyor, System.String[]

Niksar ilçesindeki tarihi Çöreğibüyük Camisi yıllara meydan okuyor.

Niksar ilçesindeki tarihi Çöreğibüyük Camisi yıllara meydan okuyor.

Cahit Külebi Caddesi'nde bulunan camide, Ramazan ayında teravih namazları hatimle kılınıyor. Ramazan ayında cemaat yoğunluğunun yaşandığı cami, mimari yapısıyla dikkati çekiyor.

Tuğladan yapılan minaresiyle göze çarpan cami, Niksar'a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri tarihi mekanlar arasında yer alıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alınan Çöreğibüyük Camisi, ismini, giriş kapısının üstünde sağ ve sol yanlarında bulunan çöreğe benzer iki büyük kabartma diskten alıyor.

-Çöreği Büyük Camisi-

İlhanlılar tarafından 14. yüzyılın başlarında zaviye olarak yaptırılan tarihi yapı, 20. yüzyılın başlarında cami olarak kullanılmaya başladı. Niksar'da 1939 ve 1942 yıllarındaki depremlerde büyük hasar gören cami, daha sonra yeniden inşa edildi. Cami, 2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak restore edildi.

Caminin minaresi Selçuklu mimarisine uygun olarak tuğladan yaptırılmıştır. Caminin günümüze kadar ulaşan en önemli parçası ise kapı girişindeki portaldır. Bu portalda, çöreğe benzer disklerin yanı sıra oturmuş vaziyetteki geyik ya da ceylana benzetilen figür bulunuyor.

Muhabir: Recep Bilek

Yayıncı: Ahmet Ekici - TOKAT

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tarihi Çöreğibüyük Camisi Yıllara Meydan Okuyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Oğluna kardan temsili pasta yaparak doğum günü sürprizi yaptı EDHO dizisi ekibinden 3 kadına otel odasında dehşeti yaşatan saldırganların görüntüleri ortaya çıktı Kadir Şeker'in babası: Oğlumun masum olduğu bir kez daha ortaya çıktı Yaptığı işin parasını alamayınca intihara kalkıştı Yeni kısıtlamalar için karar günü! Kabine toplantısı başladı, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamada Babasıyla odun toplamaya giden minik Damla, üstüne düşen odunların altında kalarak yaşamını yitirdi Reuters'a konuşan hükümet yetkilisi: Sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması genişletiliyor Bir korse markasının reklamını yapan Hanife Gürdal, verdiği pozla alay konusu oldu