Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi" Sergisi Açıldı - Son Dakika

Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi" Sergisi Açıldı

12.05.2018 11:49
Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi

Ankara keçisinin tiftiğinden eğirilen iplikle dokunan Ankara sof kumaşının odağında yer aldığı "Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi" sergisi, ziyaretçilere kapılarını açtı.

Ankara keçisinin tiftiğinden eğirilen iplikle dokunan Ankara sof kumaşının odağında yer aldığı "Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi" sergisi, ziyaretçilere kapılarını açtı.

Ankara Ticaret Odasından (ATO) yapılan açıklamaya göre, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Koç Üniversitesi ile Vehbi Koç Ankara Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) iş birliğiyle Rahmi M. Koç Müzesi'nde, "Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi" sergisinin açılışını yaptı.

Baran, yaptığı konuşmada, Ankara sof kumaşının 16. yüzyıldan itibaren Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinde alınıp satıldığının altını çizerek, "Ankara sof kumaşı Ankara'yı dünyaya bağlıyordu. Kumaş sayesinde Ankara 16. ve 17. yüzyıllarda parlak bir ticari ve sosyal yaşama sahne oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Ankara keçisinin üretiminin yıllar içinde azaldığını ve öneminin son yıllarda daha çok anlaşıldığını vurgulayan Baran, Oda olarak Ankara Tiftiği ve Ankara Erkeç Pastırması için coğrafi işaret tescil başvurusunda bulunduklarını kaydetti.

Sergi 16 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi' Sergisi Açıldı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Sınırın İran tarafında kalan çocukların, Azerbaycan askerlerine yaptığı sevinç gösterisi böyle görüntülendi Falcao'nun attığı golü öven Rıdvan Dilmen, kırmızı kartı eleştirdi: İnanılmaz, olamaz Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı KPSS sınavında yine aynı görüntüler: Sınava saatinde gelmeyen adaylar kapıda kaldı Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanı Lee, 78 yaşında hayatını kaybetti Kardeşi tarafından öldürülen Melek'in son görüntüleri ortaya çıktı! Babasına yazdığı not ise yürek dağladı İstanbul'da kafeteryada taciz iddiası! Çalışanlar fark etti, sopayla dövdü Başkent'teki uyuşturucu ticaretinin yüzde 70'ini elinde tutuyordu: Firari baron kıskıvrak yakalandı