Son Dakika Haberleri: - Tarihi Eminönü Meydanı'nda 15 bin dilim baklava dağıtıldı

- Tarihi Eminönü Meydanı'nda 15 bin dilim baklava dağıtıldı

2 ay önce

- Tarihi Eminönü Meydanı'nda 15 bin dilim baklava dağıtıldı Ünlü baklava ustalarının en iyi baklava için kıyasıya yarışıİSTANBUL - İstanbul'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi ile düzenlenen '11.

- Tarihi Eminönü Meydanı'nda 15 bin dilim baklava dağıtıldı

Ünlü baklava ustalarının en iyi baklava için kıyasıya yarışı

İSTANBUL - İstanbul'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi ile düzenlenen '11.Tarihi Yarımada Baklava Festivali' kapsamında tarihi Eminönü Meydanı'nda vatandaşlara 15 bin baklava dilimi dağıtıldı. Öte yandan festivalde 4 ustanın Altın Oklava için kıyasıya mücadelesinde 18 tam altın verildi.

Fatih Belediyesi, İstanbul Ticaret Odasıile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği(BAKTAD)'nin iş birliğiyle düzenlenen '11.Tarihi Yarımada Baklava Festivali' tarihi Eminönü Meydanı'nda başladı. Festivale eski bakan ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve festivale destek veren bir çok Sivil Toplum Kuruluşu başkanı, baklava üreticisi firma temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Festival'de 50 çeşit baklava sergilendi. Festival, Türkiye genelinde 40'dan fazla baklava ustası arasından finale kalan ilk 4 ustanın Altın Oklava için kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Ustalardan birinci olana 8, ikinciye 5, üçüncüye 3, dördüncüye 2 tam altın, toplamda ise 18 tam altın verildi. Festival kapsamında alanda bulunan vatandaşlara ücretsiz olarak 15 bin adet baklava dilimi hediye edildi. Gaziatep'in yöresel sanatçıları da festivalde mini bir konser verecek.

"Avrupa tarafından Türkiye'nin tatlısı olarak tescillendi"

Ekinlikte katılımcılara kısa bir konuşma yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, "Kültürün oluşmasında ve tanımlanmasında en önemli unsurlardan bir tanesi de mutfaktır. Bir toplumun mutfağına bakarak geçmiş birikimleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Tarihi Eminönü Meydanı'nda hem yerli hem de yabancı turistler ile beraber burada beraberiz. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ederim" dedi. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Baklava artık Avrupa tarafından Türkiye'nin tatlısı olarak tescillendi. Daha fazla üretmemiz gerekiyor. Daha fazla tüketmemiz gerekiyor. Çok önemli bir zamandan geçiyoruz. Bu güzel lezzetlerin hepsini tattırmamız gerekiyor" açıklamasını yaptı.

- Tarihi Eminönü Meydanı'nda 15 bin dilim baklava dağıtıldı

Haber Yayın Tarihi: 22.09.2019 03:54 Kaynak: İHA5 kız öğrenciye tacizle suçlanan öğretmen tutuklandı
Pes dedirten sapıklık! Eşeğin cinsel organını iple bağladılar İkiz plakayla servis minibüsçülüğüne 8 bin 960 lira ceza