Tarihi Gramofonlar Müzeleri Süslüyor - Son Dakika

Tarihi Gramofonlar Müzeleri Süslüyor

05.02.2017 12:18
Tarihi Gramofonlar Müzeleri Süslüyor, System.String[]

Bir zamanların zenginlik göstergesi olan ve dönemin eğlence anlayışını temsil eden gramofonlar şimdilerde müzeleri süslüyor.

Bir zamanların zenginlik göstergesi olan ve dönemin eğlence anlayışını temsil eden gramofonlar şimdilerde müzeleri süslüyor.

İlk çıktığı dönemlerde dünyadaki yüksek zümre ailelerin salonlarını süsleyen gramofonlar, sonraki dönemlerde yaygınlaşarak yakın tarihin eğlence anlayışını temsil etmeye başladı. Hızla gelişen teknolojiyle gramofonlar yerini radyo, teyp gibi müzik aletlerine bıraktı. Günümüz teknolojik cihazlarla uyumu sağlanan gramofonlar yeniden kullanılmaya başlanırken, antika değeri olan gramofonlar ise müzeleri süslüyor. Gaziantep Özaslan Antika Sergi Sarayı'nda sergilenen yüz yıllık gramofonlar, meraklılarının ilgisini görüyor. Çoğunlukla Fransız malı olan gramofonların yer aldığı sergi sarayında Amerikan ve İngiliz yapımı gramofonlar da yer alıyor.

Uzun zamandır antikacılık yaptığını belirten Hanifi Özaslan, gramofonların sesinin verdiği hazzın şimdiki teknolojilerde olmadığını belirterek, "Gördüğünüz gramofon Amerikan yapımı, 120 senelik el yapımıdır. Taş plak çalar. Bunlar çok ender bulunur. Bizim Gaziantep'te önceden çok az bulunuyordu. Eskilerin evlerde olmazsa olmazıdır. Gramofon fiyatları değerine göre 2 bin ile 5 bin lira arasında değişiyor" dedi. - GAZİANTEP

Tarihi Gramofonlar Müzeleri Süslüyor
Tarihi Gramofonlar Müzeleri Süslüyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tarihi Gramofonlar Müzeleri Süslüyor - Son Dakika


Son Dakika

MasterChef Türkiye'den elenen yarışmacı gözyaşları için veda etti ABD'de seçime günler kala Trump destekçileriyle karşıtları arasında kavga çıktı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Fenerbahçe taraftarından rakibi kızdıracak tezahürat: Trabzon kümeye Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti