Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Tarihi Gün Yüzüne Çıkarmak İçin Binaları Yıkıyorlar - Son Dakika

Tarihi Gün Yüzüne Çıkarmak İçin Binaları Yıkıyorlar

Erzurum merkez Yakutiye Belediye Başkanı AK Partili Ali Korkut, 'Kentsel Dönüşüm' ve 'Cazibe Merkezi' projesi adı altında bin 500 binayı yıktıklarını, 1000 binanın daha yıkılacağını söyledi.

Tarihi Gün Yüzüne Çıkarmak İçin Binaları Yıkıyorlar
04.01.2012 - 11:26,

Erzurum merkez Yakutiye Belediye Başkanı AK Partili Ali Korkut, 'Kentsel Dönüşüm' ve 'Cazibe Merkezi' projesi adı altında bin 500 binayı yıktıklarını, 1000 binanın daha yıkılacağını söyledi. Çifte Minareli Medrese, Taşmescit, Üç Kümbetler ve Ulucami'nin çevresindeki yapıları yıkarak Erzurum'u açık hava müzesine dönüştüreceklerini belirten Korkut, "İki büyük projemizle Bakanlar Kurulu'ndan 'acele kamulaştırma' kararı çıkardık. Binaların yıkımını yaz- kış demeden sürdürüyoruz. Kamulaştırma sonrasında tarihi eserlerimiz gün yüzüne çıkacak ve Erzurum açık hava müzesine dönüşecek" dedi.

Erzurum'un ikinci derecede deprem kuşağı üzerinde yer aldığını anımsatan Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, bu amaçla ilçe merkezindeki 15 bin metruk binanın ortadan kaldrılmasını hedeflediklerini söyledi. Kentsel Dönüşüm ve Cazibe Merkezi Projesinin hızla yürütülmesi için kara kışa meydan okuduklarını ifade eden Başkan Ali Korkut, "Vaktimiz dar, işimiz çok. Onun için yaz-kış, kar, çamur, soğuk- sıcak demeden çalışıyoruz. Bakanlar Kurulu'ndan 'Acele Kamulaştırma' kararı çıkardık. İki projemizin yer aladığı bölgedeki gecekondu veya ömrünü tamamlamış olan eski binaları tek tek yıkıyoruz. Harabe binalar yıkıldıkça onların içerisine saklı kalan muhteşem tarihi eserlerimizde gün yüzüne çıkıyor. Bugüne kadar bin 500 bina yıktık. Geride 1000'e yakın bina kaldı. Bunları da kısa sürede yıkıp kaldıracağız. Projeleremiz sayesinde buram buram tarih kokan Erzurum açık hava müzesine dönüşecek ve çağdaş bir şehir görünümüne kavuşacak. Kamuşlaştırmada hiçbir zorluk çıkarmayan vatandaşlara da teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'nin Yakutiye sınırları içinde kalan Erzurum Kalesinin çevresindeki çalışmalarını tamamlaması ile birlikte Erzurum'un muhteşem görüntüsüne kavuşacağını sözlerine ekleyen Başkan Korkut, Doğu'nun Parisi olarak bilinen Erzurum'da yaşamayı bir ayrıcalık haline getireceklerini bildirdi.

Başkan Korkut, "Yıkımların tamamlanmasıyla birlikte eski Erzurum evleri ortaya çıkacak. Eski Erzurum evlerini butik otellere, alışveriş alanlarına dönüştereceğiz. Ayrıca buralarda kültürel değerlerin korunacağı, üretimlerinin yapılacağı atölyeler ile sergi alanları yaşayacak. Gün yüzüne çıkan tarihi eserler turist patlmasına neden olacak" dedi. - Erzurum

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tarihi Gün Yüzüne Çıkarmak İçin Binaları Yıkıyorlar - Son Dakika


Advertisement