Son Dakika Haberleri: 1500 Yıllık Kalenin Restorasyon Çalışmasında, PVC Pencere ve Mermer Kullanıldı

1500 Yıllık Kalenin Restorasyon Çalışmasında, PVC Pencere ve Mermer Kullanıldı

8 ay önce

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Mamure Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere ve mermer kullanılması tepkilere neden oldu.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 1500 yıllık Mamure Kalesi'nde gerçekleşen restorasyon çalışmasında PVC ve mermer kullanılması tepkilere neden oldu. Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, "Mamure Kalesi'nin doğal dokusu hiç bu kadar tahrip edilmemiş, saygısız davranılmamıştı." ifadelerini kullandı.

"HİÇ BU KADAR TAHRİP EDİLMEMİŞ, SAYGISIZ DAVRANILMAMIŞTI"

Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük kalelerinden biri olan Mamure Kalesi'nde 2012'de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesinin ardından başlatılan restorasyon çalışması nedeniyle kalenin tarihi dokusunun yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Alıcı, "Mamure Kalesi'nin doğal dokusu hiç bu kadar tahrip edilmemiş, saygısız davranılmamıştı. Yüklenici firma, buranın doğal dokusunu bozmama konusunda taahhüttü var mıydı? O taahhüttü yerine getirdi mi getirmedi mi? Getirmediği çok açık, araştırılması lazım" dedi.

"UCUBE HALE GELME PROJESİ"

"Tarih kültür sorumluluğu taşıyan herkese sesleniyorum" diyen Alıcı, "Restorasyon adı altında yapılmakta olan gerçeği bozma, ucube hale getirme projesinin durdurulmasını istiyoruz. Bu ucube haline getirilmiş yapıyı yetkililer görmeli" ifadelerini kullandı. Kaleyi ziyarete gelen Cem Yılmaz ise, "Daha önce burada plastik pencere gördüğümü hatırlamıyorum. Geçen yıl da bekçi olduğu halde buradan top çalınmıştı. Restorasyonda surların uçlarında mermer parçaları kullanmışlar. Bazı yerlerde ise kırmızı kiremit kullanılmış. Tarihe ve insanlık mirası olan bütün her şeye saygısızlık içerisindeyiz. Bu anlayışı anlayamıyorum" dedi.

Haber Yayın Tarihi : 18.09.2018 03:36 Kaynak: İHAEkrem İmamoğlu, Erdoğan'ın Twitter Paylaşımlarını Beğendi İmamoğlu, İBB Çalışanlarına Seslendi: Maaşı Alıp Hizmet Etmeyen Varsa İstifa Etsin Ortalığı Karıştıracak İddia: Tuba Babuna Kaçırıldı!