Tarihi Mecidiye Hanı Turizme Kazandırılacak - Son Dakika

Tarihi Mecidiye Hanı Turizme Kazandırılacak

24.01.2018 15:55
Tarihi Mecidiye Hanı Turizme Kazandırılacak, System.String[]

Gaziantep'te restorasyonuna başlanan 18. yüzyıl yapılarından Mecidiye Hanı'nın, kültürel etkinliklerin düzenleneceği Sahaflar Çarşısı'na dönüştürülmesi hedefleniyor.

Gaziantep'te restorasyonuna başlanan 18. yüzyıl yapılarından Mecidiye Hanı'nın, kültürel etkinliklerin düzenleneceği Sahaflar Çarşısı'na dönüştürülmesi hedefleniyor.

Şahinbey Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1725 yılında inşa edilen ve Sultan Abdülmecid döneminde onarımı yapılan Mecidiye Hanı'nın restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Osmanlı mimari yapıları içerisinde tek avlulu, iki katlı hanlar grubuna giren Mecidiye Han, bir dönem otopark olarak kullanıldı ve büyük tahribata uğradı.

Şahinbey Mahallesi'nde Şehitler Caddesi ile Yeni Çarşı Sokağı arasında, kentin kültür yolu ve önemli ticaret yollarının buluştuğu noktada yer alan Mecidiye Hanı'nda, han içinde ve cadde üzerinde 16 ve arka sokak üzerinde 14 olmak üzere toplam 30 dükkan bulunuyor.

Tarihi yapı, restorasyonu tamamlandıktan sonra Sahaflar Çarşısı ve okuma salonlarıyla kültür merkezine dönüştürülecek.

Projenin hayata geçirilmesiyle kütüphane yöresel lezzetlerin de bulunduğu restoranlarla, kentin sosyal ve kültürel hayatına da katkı sunulacak.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Tarihi Mecidiye Hanı Turizme Kazandırılacak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici