Son Dakika Haberleri: Tarihi Sabun İmalathanesi Göçüyor

Tarihi Sabun İmalathanesi Göçüyor

8 yıl önce

Kilis'te, tarihi sabun imalathanesi ilgisizlik ve son günlerde şiddetli yağan yağmur ve kar nedeniyle duvarları göçmeye başladı.

Tarihi Sabun İmalathanesi Göçüyor, System.String[]

Kilis'te, tarihi sabun imalathanesi ilgisizlik ve son günlerde şiddetli yağan yağmur ve kar nedeniyle duvarları göçmeye başladı.


Öğretmenevi karşısında bulunan tarihi sabun imalathanesi binasının 1880 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Masmana olarak bilinen sabun imalathanesi, yıllarca işletildikten sonra kaderine terk edildi.


Tarihi verilere göre masmananın 1880 yılında imalata başladığı, zeytinyağı imalathanesi olarak kullanıldığını belirten Kilisliler, "Son yıllarda viraneye dönen sabun imalathanesi ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden göçmeye başladı. Cephe duvarı aşırı yağışlar nedeniyle göçmeye başladı. Tarihi bina,1930 ile 1940'lı yıllar arasında sabun imalathanesi olarak kullanılırken, SİT alanı içerisinde olduğu için çevresine herhangi bir şey yapılmadı, ancak korumaya yönelik de hiçbir çalışma yok. Tarihimiz göz göre


göre yok oluyor. Tarihi yapıların korunması ve restore edilmesi gerekiyor. Eğer gerekli tedbirler alınmaz ise bir süre sonra bina tamamen yıkılacak. Tarihi yerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor" dediler.


Öte yandan, Masmananın kurtarılması için Kilis Valiliği tarafından proje hazırlandığı öğrenildi. - KİLİS

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:14 Kaynak: İHAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Şeyma Subaşı, ten rengi bluzu ve iç çamaşırsız pozuyla sosyal medyada olay oldu Manisa, Alman otomotiv devi Volkswagen'i bekliyor