Tarihte Bugün: 29 Mart - Son Dakika

Tarihte Bugün: 29 Mart

29.03.2013 14:00
Tarihte Bugün: 29 Mart

29 Mart ne ifade ediyor? Tarihte bugün neler yaşandı?

29 Mart geçmişte farkli anlamlar yüklüyken, bugün bize bambaşka şeyler ifade ediyor. Peki tarihte bugün neler yaşanmıştı? 29 Martta Türkiyede ve dünyada hangi önemli olaylar gerçekleşti.

İşte geçmişe küçük bir pencere açıyoruz....

1432 Osmanlı İmparatorluğunun 7. Padişahahı olan ve İstanbulu fethettikten sonra Fatih ismini alan Fatih Sultan Mehmet dünyaya geldi.

1824 - 19. yüzyıl bilimsel maddeci düşünüşünün önde gelen filozoflarından Alman felsefeci Ludwig Büchner dünyaya geldi.

1826 - Karl Marxın yakın mesai arkadaşlarından Alman Sosyal Demokrat Partisi kurucusu Wilhelm Liebknecht doğdu.

1827 Dünyaca ünlü Alman Klasik Müzik Bestecisi Beethoven, Viyanada 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

1903 Radyonun mucidi Marconinin telsiz sistemi aracılığıyla Londra ve New York arasında okyannus ötersi düzenli haber akışı başladı.

1919 - Batı Afrikada ve Brezilyada güneş tutulmasını izleyen Londra Kraliyet Bilim Derneğinden bilim adamları, Albert Einsteinın genel rölativite teorisini doğruladılar.

1956 Türk Sinemasının ilk sinemacılarından ve Türkiyedeki ilk sinema filmi olarak kabul edilen Ayastefanostaki Rus Abidesinin Yıkılışını kaydeden Fuat Uzkınay hayatını kaybetti.

1966 - Popüler tarihsel roman yazarı Abdullah Ziya Kozanoğlu hayatını kaybetti.

1968 - Türkiyede ilk böbrek nakli, İstanbulda Doktor Atıf Taykurt ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

YORUMLAR
500
Romantik filmlerin kraliçesi Kate Hudson, üstsüz pozunu paylaştı, abisinin yorumu fotoğrafın önüne geçti Romantik filmlerin kraliçesi Kate Hudson, üstsüz pozunu paylaştı, abisinin yorumu fotoğrafın önüne geçti İngiltere'de Boris Johnson karşıtı gösteri İngiltere'de Boris Johnson karşıtı gösteri Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Kaynak: EgitimNerede.com

Son Dakika Eğitim Tarihte Bugün: 29 Mart - Son Dakika

Bu haber EgitimNerede.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. EgitimNerede.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı EgitimNerede.com kurumudur.

Advertisement