Tarihte Bugün: 29 Mart - Son Dakika

Tarihte Bugün: 29 Mart

29.03.2013 14:00
Tarihte Bugün: 29 Mart, System.String[]

29 Mart ne ifade ediyor? Tarihte bugün neler yaşandı?

29 Mart geçmişte farkli anlamlar yüklüyken, bugün bize bambaşka şeyler ifade ediyor. Peki tarihte bugün neler yaşanmıştı? 29 Martta Türkiyede ve dünyada hangi önemli olaylar gerçekleşti.

İşte geçmişe küçük bir pencere açıyoruz....

1432 Osmanlı İmparatorluğunun 7. Padişahahı olan ve İstanbulu fethettikten sonra Fatih ismini alan Fatih Sultan Mehmet dünyaya geldi.

1824 - 19. yüzyıl bilimsel maddeci düşünüşünün önde gelen filozoflarından Alman felsefeci Ludwig Büchner dünyaya geldi.

1826 - Karl Marxın yakın mesai arkadaşlarından Alman Sosyal Demokrat Partisi kurucusu Wilhelm Liebknecht doğdu.

1827 Dünyaca ünlü Alman Klasik Müzik Bestecisi Beethoven, Viyanada 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

1903 Radyonun mucidi Marconinin telsiz sistemi aracılığıyla Londra ve New York arasında okyannus ötersi düzenli haber akışı başladı.

1919 - Batı Afrikada ve Brezilyada güneş tutulmasını izleyen Londra Kraliyet Bilim Derneğinden bilim adamları, Albert Einsteinın genel rölativite teorisini doğruladılar.

1956 Türk Sinemasının ilk sinemacılarından ve Türkiyedeki ilk sinema filmi olarak kabul edilen Ayastefanostaki Rus Abidesinin Yıkılışını kaydeden Fuat Uzkınay hayatını kaybetti.

1966 - Popüler tarihsel roman yazarı Abdullah Ziya Kozanoğlu hayatını kaybetti.

1968 - Türkiyede ilk böbrek nakli, İstanbulda Doktor Atıf Taykurt ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Tarihte Bugün: 29 Mart

- Kaynak: EgitimNerede.com

Son Dakika Eğitim Tarihte Bugün: 29 Mart - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tartışmalı Astrazeneca-Oxford aşısıyla ilgili bomba itiraf: Hata yaptık Spor yorumcusu Turgay Demir, canlı yayında Maradona'dan bahsederken el hareketi çekti Korona yasağını delen vatandaştan şaşırtan savunma: Adana'dan geldim, Adana'da yasak yok Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katarlılara devredildi Son Dakika: İBB'nin 6 bin yeni taksi projesi teklifi Bakanlık ve Valilik temsilcilerinin oylarıyla reddedildi Model Brittany Rhea Phillips, üzerinden geçen aracın altında can verdi! Ezen kişi çocuğunun babası çıktı Antalya'da sokakta yunus polisi üniforması ve teçhizatı yakan şüpheli aranıyor Danimarka'da itlaf edilen vizonlar toprağın altından yüzeye yükseldi