Tarım Danışmanlarının 2023 Yılı İçin Yıllık Ücreti 72 Bin Liraya Çıkarıldı - Son Dakika

Tarım Danışmanlarının 2023 Yılı İçin Yıllık Ücreti 72 Bin Liraya Çıkarıldı

25.11.2022 15:18

Ziraat odaları ve üretici örgütlerine çalıştırdıkları her bir tarım danışmanı için yıllık olarak verilen destek, 2023 yılı için 72 bin liraya çıkarıldı. Bu kararla, tarım danışmanlarının aylık 6 bin TL’ye denk gelen aylık ücreti, yeni yılda zam yapılacak asgari ücretin altında kalacak.

DİLAN KUTLU

Ziraat odaları ve üretici örgütlerine çalıştırdıkları her bir tarım danışmanı için yıllık olarak verilen destek, 2023 yılı için 72 bin liraya çıkarıldı. Bu kararla, tarım danışmanlarının aylık 6 bin TL'ye denk gelen aylık ücreti, yeni yılda zam yapılacak asgari ücretin altında kalacak.

Ziraat odaları ve üretici örgütlerine çalıştırdıkları her bir tarım danışmanı için yıllık olarak verilen 52 bin liralık destek, Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2023 yılı için 72 bin TL'ye çıkarıldı.

Yeni yayınlanan tebliğe göre, bu yıl için tarım danışmanlarının yıllık geliri 72 bin TL'ye çıkartıldı, bu miktarla bile bir tarım danışmanının brüt geliri aylık 6 bin TL olacak. Bu ücretle birlikte tarım danışmanlarının ellerine geçecek aylık net ücret, yeni yılda zam yapılacak asgari ücretin altında kalacak.

Tarım danışmanları, bitkisel ve hayvansal üretimde tarımsal işletme sahiplerine, çiftçilere ve köylere giderek eğitim veriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılarak görevlendirilen tarım danışmanları, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS), hayvan kayıt sistemine, örtü altı kayıt sistemine, su ürünleri kayıt sistemine, arıcılık kayıt sistemine, koyun-keçi kayıt sistemine veya Organik Tarım Bilgi Sistemi'ne (OTBİS) kayıtlı üreticilere danışmanlık hizmeti verebiliyor.

2009 yılından beri bakanlık bünyesinde çalışan tarım danışmanlarının sayısı 6 bin civarında. Yılda iki defa olmak üzere belirlenen destek miktarını alan tarım danışmanları, ziraat teknikerleri ve ziraat mühendisleri ve veterinerlerden oluşuyor.

Tebliğe göre; tarım danışmanları, aldıkları yıllık ücretten; personel giderlerini, büro giderlerini, malzeme ve diğer giderlerini karşılayacak.

Her bir tarım danışmanı için kişi ve kuruluşlara yıllık 72 bin TL, iki dilim halinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Haziran ve 15 Kasım 2023 tarihlerinde ödenecek.

Görüntü (Arşiv)

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Tarım Danışmanlarının 2023 Yılı İçin Yıllık Ücreti 72 Bin Liraya Çıkarıldı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement