Saman İthalatına Tepki - Son Dakika

Saman İthalatına Tepki

01.07.2014 11:43
Saman İthalatına Tepki, System.String[]

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın iki yıl aradan sonra tekrar saman ithalatına kapı açması, sektör tarafından tepkiyle karşılandı.

Meraların iyileştirilmesi halinde saman ithalatına gerek kalmayacağı belirtiliyor.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, saman ithalatının tarımda yıllardan beri sürdürülen yanlış politikaların sonucu olduğunu belirterek, “Meraları iyileştirsek, saman ithalatına gerek kalmaz.” dedi.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük de Türkiye’nin saman ithal etmesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yanlış politikalarından kaynaklandığını savundu.

"SAMAN İTHAL EDEN ÜLKE HAYVANCILIĞI GELİŞTİREMEZ"

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak buğday ekim alanları azalıyor, bu da saman açığına sebep oluyor. Açığı kapatmak için de çare ithalatta aranıyor. Saman ithal eden bir ülkede hayvancılığın gelişemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Özkaya, “Hayvancılığı samana bağlamak, iyi bir politika değil. Hayvancılık, verimli meralara bağlı olmalı" diyor.

Desteklerle yem yetiştirme alanlarının arttırılmaya çalışıldığını dile getirerek, “Hayvancılık için asıl önemli olan meralar gözardı ediliyor. Bir mera kanunu çıkarıldı ama hiçbir şey yapılmadı. Meraların geliştirilmesi lazım. Erozyonu önleyici tedbirler alınması ve bazı yerlere tohum atılması lazım. İyi bir otlatma sistemi kurulması gerekir. Meraları geliştirmek için bir sürü yöntem var ama bunlar nedense yapılmıyor" diye konuştu.

MERALAR ÇOK ÖNEMLİ

İthalatın önüne geçmek için meraların büyük önem arz ettiğini vurgulayan Özkaya, şunları kaydetti:

"Saman ithalatı, yıllardan beri tarımda yapılan yanlış politikaların sonucu. Bu da tarım konusunda yanlış bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Bir ülke eğer samanı bile ithal ediyorsa o ülkede hayvancılık olur mu? Bu kadar kaba yemin ithalatına dayanan bir hayvancılık olmaz. İşte bu konuda meraların geliştirilmesi lazım. Yem bitkilerinin üretimine önem vereceksiniz. Küresel iklim değişikliğine karşı tedbirler alacaksınız. Kuraklığa dayanıklı çeşitleri yetiştireceksiniz."

"SAMAN İTHALATI TÜRKİYE'NİN AYIBI"

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük de saman ithalatının, tarımda uygulanan yanlış politikalardan kaynaklandığını söyledi.

Hayvancılıkla alâkası olmayan insanlara kredi verip çiftlik kurdurulduğuna dikkat çeken Eskiyörük, şöyle devam etti:

"Bu çiftlikler, saman üretmedikleri için yurtdışından alıyor. Eğer yetmiyorsa elbette saman ithalatı yapılmalı. Neden bu duruma gelindi? Hayvancılığı çiftçiler yapsaydı, bunlar yaşanmazdı. Çiftçinin zaten tarlası var, hayvanın yiyeceği kaba yemi yetiştiriyor ama hiç tarımla ilgisi olmayan insanlara, sıfır faizli krediler verilerek çiftlik kurduruldu. Buradaki hayvanlar neyle beslenecek? Mecburen saman ve ot ithal edilecek."

Saman ithalatının Türkiye’nin bir ayıbı olduğunu iddia eden Eskiyörük, "Bakanlık mevcut kaynakları üreticilere verseydi, onların gelişmesi ve modernizesi için kullanılsaydı Türkiye, hayvancılıkta ciddi ihracat düzeyine gelmiş olurdu. Kaynaklar gereksiz ve ilgisiz yerlere verildiği için bu hale geldi. Bugün Türkiye’de saman yetersizliği yaşanıyorsa bu, bakanlığın yanlış politikasından kaynaklanıyor" diye konuştu.

Saman İthalatına Tepki
Saman İthalatına Tepki

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi Saman İthalatına Tepki - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Hastalığı yüzünden zor günler geçiren Neslihan Atagül'ün son hali hayranlarını üzdü Son Dakika: Türkiye'de 22 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 149 kişi vefat etti, 5 bin 967 yeni vaka tespit edildi Son Dakika! Bahçeli, muhalefetin erken seçim çağrılarına sert çıktı: Türkiye'yi kaosa sürükleme amacındalar Babasının 2 tır şoförüyle tartıştığını gören çocuk, torpidodan aldığı silahla dehşet saçtı: 1 ölü, 1 yaralı Son Dakika: Galatasaray'ın anlaşmaya vardığı Brentford'lu Halil Dervişoğlu İstanbul'da Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan Türkiye'ye kuraklık için seferberlik çağrısı: 10 şehir risk altında Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü Bu halinden eser kalmadı! Survivor'ın asi kızı Sabriye değişimiyle şaşırttı