Tarla sürerken, Roma döneminden taş eser buldu - Son Dakika

Tarla sürerken, Roma döneminden taş eser buldu

02.07.2022 11:40
Tarla sürerken, Roma döneminden taş eser buldu

ESKİŞEHİR'de, sit alanında tarla süren çifti, Roma dönemine ait 1,5 metre boyunda ve 1 metre genişliğinde, üzerinde haç ve değişik figür olan taş eser buldu.

ESKİŞEHİR'de, sit alanında tarla süren çifti, Roma dönemine ait 1,5 metre boyunda ve 1 metre genişliğinde, üzerinde haç ve değişik figür olan taş eser buldu.

Sivrihisar ilçesi Kaymaz Mahallesi Holuz mevkisindeki 1'nci derece sit alanında bulunan tarlayı süren çiftçi, pulluğuna takılan taşı çıkardı. 1,5 metre boyunda, 1 metre genişliğinde ve üzerinde haç ile değişik figür olan taş eserin tarladan çıktığı bilgisini alan Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Yapılan araştırmada, eserin Roma dönemine ait olduğu belirlenip, Eskişehir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Tarla sahibi hakkında ise 'Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu'na muhalefet' ve 'arkeolojik sit alanları hakkında belirlenmiş esaslara uymamak' suçlamasıyla adli soruşturma başlatıldı.


YORUMLAR
500
AK Parti Milletvekili Avcı'dan Sivrihisar'a 10 milyon liralık kredi müjdesi AK Parti Milletvekili Avcı'dan Sivrihisar'a 10 milyon liralık kredi müjdesi Sivrihisar'da sağanak, tarım işçilerinin çadırlarına zarar verdi Sivrihisar'da sağanak, tarım işçilerinin çadırlarına zarar verdi Şiddetli yağmur mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı çadırları vurdu Şiddetli yağmur mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı çadırları vurdu
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tarla sürerken, Roma döneminden taş eser buldu - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement