Son Dakika Haberleri: Tarsus'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıldönümü

Tarsus'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıldönümü

8 yıl önce

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun ve CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Tarsus'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıldönümü, System.String[]
AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun ve CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun mesajında, Tarsus'un Fransız işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutlamakta olduklarını, Türk milletinin tarih boyunca bağımsız yaşayarak, bağımsızlığı kazanma ve varlığımızı koruma yolunda atalarımızın yaptığı Kurtuluş Savaşı'nın, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturduğunu kaydetti.

Uzun, şunları kaydetti:

"Tarsus halkı, yurdumuz işgal altındayken, Milli Mücadele ateşini yakan, toprağını, namusunu ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direnişle destan yazan bir halktır. Milletimizin cesaretini, yiğitliğini, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden tüm dünyaya gösteren bu tarihi şehirde, 27 Aralık 1921 tarihinde ilk olarak Tarsus'ta Molla Kerim'in Kuvay-i Milliye güçlerine destek vererek ateşlenmiş olan bağımsızlık meşalesi, Mersin, Çukurova, Adana, Erzin ve Dörtyol-un kurtuluşlarıyla tüm bölgemizi aydınlatmıştır.

Böylece büyük önder Atatürk'ün Tarsus'a yaptığı ziyaretinde de belirttiği gibi Tarsus'umuzda Türk'ün sönmez ateşi yanmaya devam etmiştir. Tarsus'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 90. Kurtuluş yıldönümünü kutlarken, büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarının, vatan topraklarını canları pahasına müdafaa eden kahraman Türk askerlerinin ve tüm şehitlerimizin aziz ruhları önünde minnet ve şükran duygularımla eğiliyor, kendilerine yüce Allah'tan bir kez daha rahmet diliyorum."

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise "Bugün, hepimiz için büyük bir onur ve gurur kaynağı olan Milli Mücadelemizin şanlı günlerinden Tarsus'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümünü kutluyoruz. 27 Aralık 1921 tarihinde asla vazgeçemeyeceğimiz bağımsızlık tutkusu, Tarsus'taki İstiklal mücadelesi ile kendini bir kez daha göstermiştir" şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Seçer, binlerce yıllık tarihiyle dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Tarsus'un, aynı zamanda dinlerin ve medeniyetlerin beşiği olduğunu, Hititliler'den, Asurlular'a, Finikelilerden, İonyalılar'a kadar tarihi boyunca hep "lider kent" olan Tarsus'un, geçmişin görkemli günlerinin izlerini bugün sokak ve caddelerinde yaşatmakta olduğunu vurguladı.

Tarsus'un kurtuluşundaki başarının sırrının, birlik ve beraberlik içerisinde oluşunda yattığını, bir ülkeyi yıkan en büyük tehlikenin ise ayrımcılık olduğuna işaret eden Seçer, şunları kaydetti:

"90 yıl önce Tarsus bu oyuna gelmemiştir. Ermeni komşularımızla bir arada yaşarken, bizi bölmeye parçalamaya çalışanlar, bugün aynı oyunu bir kez daha ama bu kez parlamentoları aracılığıyla sergilemek istemektedirler. 90 yıl sonra Türkiye de bu oyuna gelmeyecektir.

Tarsus halkı olarak, paha biçilmez mirasımıza birlik ve beraberlik içerisinde yeniden sahip çıkmalı, Tarsus'umuzu Türkiye'nin markası yapabilmek için var gücümüzle çalışmalıyız. İşçimiz, işverenimiz, köylümüz, esnafımız, siyasilerimiz kısacası tüm halkımız alın terimizle, emeğimizle güzel kentimizin karşı karşıya kaldığı tüm sosyal ve ekonomik sorunların çözülmesi için uğraşmalıyız. Bugün 'boynu bükük' gibi görünen kentimizi, yeniden ve yeniden geçmişteki görkemli günlerine kavuşturmalıyız. Kurtuluş mücadelesi veren kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, değerli hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunuyorum."

- MERSİNAzeri Model Mahbuba Mammadzada, Bekaretini 2 Milyon Sterline Sattı Bakan Soylu İlk Kez Açıkladı: ABD Murat Karayılan'a Zehirli Silah Vermiş

Cumhur İttifakı'nın Dikili Belediye Başkan Adayının, Adaylığı İptal Edildi