Tartışmalara konu olan heykeller Diyarbakır'da kaldırıldı - Son Dakika

Tartışmalara konu olan heykeller Diyarbakır'da kaldırıldı

13.05.2021 16:23
Tartışmalara konu olan heykeller Diyarbakır'da kaldırıldı, System.String[]

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından havalimanı kavşağına yaptırılan ve büyük tartışma yaratan karpuz içindeki çocuk ve kadayıf tepsisi gösteren adam bir hayli tepki çekmişti. Söz konusu heykeller gelen tepkilerin üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı.

Diyarbakır Havalimanı Yonca Kavşağında kentle özdeşleşmiş olan karpuz içindeki bebek, kadayıf ustası, hasır bilezik, halay ekibi gibi figürlerin bulunduğu maketler yapıldı. Maketlerin alana yerleştirilmesinin ardından sosyal medyada ürünlerin özensiz yapıldığı gerekçesi ile tartışma başladı. Yaşanan tartışmaların üzerine Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatları ile alana yerleştirilen karpuz içindeki bebek ile kadayıf ustası maketleri bulundukları yerden kaldırıldı.

MAKETLER YENİLENECEK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Diyarbakır Havalimanı Yonca Kavşağında yapılan çevre düzenlemesi kapsamında alana yerleştirilen iki maket hakkında yapılan eleştiriler, Diyarbakır Valimiz Münir Karaloğlu'nun talimatlarıyla belediyemizin ilgili birimleri tarafından değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonucu maketler bulundukları yerden kaldırılmıştır. Maket yapımcısı, eleştirileri dikkate alacak şekilde ürünlerini yenileyecek, ilgili birimlerin onayıyla belediyemize teslim edecektir" denildi.

Diyarbakır'da tartışmalara konu olan heykeller kaldırıldı

ELEŞTİRİ İÇİN DİYARBAKIR HALKINA TEŞEKKÜR EDİLDİ

Maketlere 4 milyon 412 bin 835 lira ödendiği iddiasının yalan ve iftira olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının, açıklamamız ve ulaşabildikleri kayıtlara rağmen, maketlere 4 milyon 412 bin 835 ödendiği iddiası ise yalan ve iftiradır. Bu bedel 11 Mayıs 2021 tarihinde yaptığımız açıklamada ifade ettiğimiz üzere 170 bin metrekarelik alanda drenaj hatları, su depoları, çimlendirme, ağaçlandırma, çalı ekimi gibi işlerin tamamını içeren ihalenin tutarıdır. Söz konusu ihale açık ihale usulüyle yapılmış, canlı yayınlanmış ve en ekonomik teklifi veren firma tarafından üstlenilmiştir. Çalışmalar devam etmektedir. Duyarlılık ve yapıcı eleştirileri için Diyarbakır kamuoyuna teşekkür ediyoruz.

Diyarbakır'da tartışmalara konu olan heykeller kaldırıldı

"ALEM KARPUZ GÖRSÜN"

Kavşağa konulan 'halay çekenler', 'kadayıf tepsisini gösteren adam', 'hasır bileziği ve zincir' ile özellikle 'karpuzun içindeki çocuk' şeklindeki heykeller, sosyal medyada espri konusu oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından da 'karpuzun içindeki çocuk' heykelini paylaşıp, "İçine çocuk sığan karpuzlar #DiyarbakırKarpuzu'dur. Alem karpuz görsün" sözleriyle paylaştı.

HEYKELLER SOSYAL MEDYADA ESPRİ KONUSU OLDU

Sosyal medya kullanıcılarının ise kimisi karpuzun içindeki çocuğu 'katil bebek Chucky'ye' ve animasyon karakteri Shrek'e benzetti. Çocuk figürünü Çiftlik Bank'ın sahibi 'Tosuncuk'a benzeten de oldu, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a benzeten de.

BELEDİYE BAŞKANI HEYKELLERİ SAVUNMUŞTU

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu, tepkilerle ilgili yaptığı ilk açıklamada heykelleri savunmuştu. Karaloğlu, karpuz içindeki çocuk heykeli için yapılan eleştirilerle ilgili olarak çocuğun iki dişi olduğuna dikkat çekerek, "Çocukları ayrıştırmayın" demişti.

Diyarbakır'da tartışmalara konu olan heykeller kaldırıldı
Diyarbakır'da tartışmalara konu olan heykeller kaldırıldı
Tartışmalara konu olan heykeller Diyarbakır'da kaldırıldı

Son Dakika Güncel Tartışmalara konu olan heykeller Diyarbakır'da kaldırıldı - Son Dakika


YORUMLAR (19)
  • adsız: niye yaptınız niye kaldırdınız. birde millet teşekür ediyor. sanki büyük iş yapmışlar gibi halk takdir etmiş diye teşekür ediyorlar. bu harcanan paraya yazık deyilmi ister bir lira olsun doğru ya belediyenin örtülü ödeneği havadan geldiği için harcıyorlar. yazık değilmi bu gözelim vatandaşın vergisini bu şekilde harcanıyor. hiç bir yetkili yokmu bu olaya dava açsın. ben içişleri bakanını bu olaya soruşturma açmasini bekliyorum. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Hepsi palavra ve yalan.: Kendi adamına işi verdi. En ucuz dedi ya. Doğrudur normalde o mitahit orayı ucuza yapardı ama tanıdığı olduğu için büyük vurgun yaptılar. Şehrimin belediyesini borç bataklığına koydular. Hiçbirinin peşin parası da ödenmiyor. Gidici olduklarını bildikleri için zarar vermek istiyorlar. Başa Gelen yine ilk belediye oldugu icin tum borclari kayyim atadiklari partiye yukleyecekler. O makamin icinde yatak odasi dus kabini ve '18 ihtiyaç malzemeleri vardı. Trilyonlarca lira ile baklava kadayıf borcu kitlediler bu halkın gerçek secilmislerine. Cevap Yaz 10 7 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik yapılarını iki fabrikada tam 2 bin işçi üretiyor 16:46 1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik yapılarını iki fabrikada tam 2 bin işçi üretiyor Lütfü Türkkan'ın kaçak çiftliğinin yıkımını kaydeden muhabir darbedildi 16:34 Lütfü Türkkan'ın kaçak çiftliğinin yıkımını kaydeden muhabir darbedildi Fenerbahçe, Bayern Münih'le anlaşması sona eren Jerome Boateng için harekete geçti 16:22 Fenerbahçe, Bayern Münih'le anlaşması sona eren Jerome Boateng için harekete geçti
Okmeydanı'nda giriş çıkışlar kapatıldı! Denetime özel harekat polisleri de katıldı 16:14 Okmeydanı'nda giriş çıkışlar kapatıldı! Denetime özel harekat polisleri de katıldı Son Dakika! Yerli koronavirüs aşısının adı belli oldu: TURKOVAC 16:08 Son Dakika! Yerli koronavirüs aşısının adı belli oldu: TURKOVAC Bitcoin'de Çin depremi! Ocaktan bu yana ilk defa 30 bin doların altına geriledi 16:06 Bitcoin'de Çin depremi! Ocaktan bu yana ilk defa 30 bin doların altına geriledi
Ünlü oyuncu Seda Bakan imaj yeniliğine gitti: Bir süre sarışınım a dostlar! 15:19 Ünlü oyuncu Seda Bakan imaj yeniliğine gitti: Bir süre sarışınım a dostlar! Bahçede 2 lira olan kiraz tezgaha gelince 15 lira! Duruma tepki gösteren çiftçi ağaçlarını kesti 15:09 Bahçede 2 lira olan kiraz tezgaha gelince 15 lira! Duruma tepki gösteren çiftçi ağaçlarını kesti
Advertisement