Son Dakika Haberleri: Tasavvuf Sözlüğü Kitabı

Tasavvuf Sözlüğü Kitabı

5 yıl önce

Tasavvuf Sözlüğü Kitabı yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri.

Tasavvuf Sözlüğü Kitabı, System.String[]
Her ilmi disiplinde olduğu gibi tasavvufta da ıstılahların özel bir anlamı vardır. Kuşeyri tasavvufun ilim hiyerarşisinde bir yer sahibi olduğu tezini savunurken sufilerin kendi ıstılah ve tabirlerini geliştirme hakkında söz eder. Başlangıçtan itibaren tasavvuf hakkında yazılmış eserlerde terimlere özel bir yer verilmiş, Herevi gibi bazı yazarlar tasavvuf terimleriyle ilgili müstakil eserler yazmış, böylece İslam ilimlerinin diğer alanları gibi tasavvufta da sözlük tarzında geniş bir literatür oluşmuştur.

Bu kitap özellikle İbnü'l-Arabi ve Sadreddin Konevi ile zirvesine ulaşmış tasavvuf anlayışındaki terimler başta olmak üzere tasavvufun hemen her konusuyla ilgili terim ve deyimleri içeren en önemli sözlüktür. Bu sözlük bir yandan züht, ahlak, süluk ve metafizik gibi alanlarda tasavvufun kazandığı boyutlara ve sufilerin geliştirdikleri terminolojiye tanıklık ederken, diğer yandan tasavvufun öteki ilimlerin terminolojisiyle olan ilişkisini de ortaya koymaktadır.
(Arka Kapak)Yazar: Abdürrezzak Kaşani
Yayınevi: İz Yayıncılık

ISBN: 9789753555814
Boyut: 14.0x20.0
Sayfa Sayısı: 0
Basım Yılı: Aralık 0
Cilt Durumu: Ciltsiz
Kağıt Türü: 1. Hamur
Dil: Türkçe


Haber Yayın Tarihi : 23.08.2014 12:08 İBB'de Dikkat Çeken Detay! Ekrem İmamoğlu Mazbatayı Alır Almaz Kapatıldı Ekrem İmamoğlu, "Erdoğan'ı Karşılamaya Gidecek misiniz" Sorusuna Yanıt Verdi Dilek İmamoğlu, Eşinin Mazbatasını Almasından Sonra İlk Kez Konuştu