Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Tatbikatın Kara Safhası Nefes Kesti - Son Dakika

Tatbikatın Kara Safhası Nefes Kesti

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı başladı (2)TATBİKATIN KARA SAFHASI NEFES KESTİKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugün başlayan Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı kapsamında bilgilendirme toplantısının ardından akşam saatlerinde yapılan kara safhası bölümü nefes keti.

Tatbikatın Kara Safhası Nefes Kesti
07.06.2016 - 21:31,

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı başladı (2)

TATBİKATIN KARA SAFHASI NEFES KESTİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugün başlayan Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 Arama Kurtarma Tatbikatı kapsamında bilgilendirme toplantısının ardından akşam saatlerinde yapılan kara safhası bölümü nefes keti.

Tatbikatın kara safhası bölümü Girne 101 Evler bölgesinde gerçekleştirildi. Tatbikata Şehit Teğmen Caner Gönyeli'nin annesi Kezban Gönyeli, eşi Nükhet Gönyeli, kızları Nihal Şehsuvaroğlu, Nil Kırcalı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Dışişleri Bakanı Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ile aralarında Pakistan, Kosova, Katar, Afganistan bulunduğu ülkelerden 11 yabancı gözlemci katıldı.

Tatbikatın kara safhası gerçekleşmeden önce kısa bir konuşma yapan KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Uzun, arama kurtarma çalışmalarını zamana karşı bir yarış olduğunu, çalışmaların profesyonel personel, iyi organizasyon, birimler arası işbirliği ve 24 saat esası ile çalışmayı gerektirdiğini ifade etti.

Tümgeneral Uzun'un konuşmasının ardından bir askerin yaptığı sunumun ardından kara safhasındaki tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatın kara safhasında ; İzmir-Ercan seferini yapan bir uçağın Girne 101 Evler bölgesine tehlike sinyali bulunarak düşmesinin ardından yürütülen arama kurtarma faaliyeti canlandırıldı. Uydu Destekli Arama ve Kurtarma Sistemi üzerinden, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınması ve durumun Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne bildirilmesi üzerine, KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçti. Bir arama-kurtarma helikopteri ile bir ambulans helikopter uygun arama kurtarma birlikleriyle bölgeye sevk edildi. Türkiye'den de arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bir arama kurtarma uçağı ile bir arama kurtarma helikopteri de bölgeye gönderildi. Uçağın bulunduğu bölgeye düştüğü yerin helikopterlerce belirlenmesinin ardından arama-kurtarma ekipleri bölgeye indirildi. Tespit edilen iki ağır yaralı, helikopterden indirilen sedyelerle alınarak hastaneye kaldırdı.

Olay yeri kontrolörünün bölgedeki incelemesinin ardından verdiği talimatla sivil savunma ekipleri uçakta sıkışan yaralıları kurtarmak için harekete geçti. Çıkan yangını söndürürken uçak kapılarına merdivenle tırmanan ekipler, atlama yatağı, sedye ve merdivenlerle yaralıları tahliye etti. Tatbikatın kara safhasının tamamlamasının ardından tatbikatı izleyen katılımcılara Beyaz Köşk'teki resepsiyona katıldı.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2016 tatbikatının deniz safhası ise yarın Gazi Mağusa açıklarında gerçekleştirilecek.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tatbikatın Kara Safhası Nefes Kesti - Son Dakika


Advertisement