Tatil Yolculuğunuz Acıya Dönüşmesin - Son Dakika

Tatil Yolculuğunuz Acıya Dönüşmesin

01.07.2008 11:57
Tatil Yolculuğunuz Acıya Dönüşmesin, System.String[]

İlk ve Orta Öğretim Kurumları ile Üniversitelerin Tatile Girmesinin Ardından Vatandaşlar Soluğu Tatil Merkezlerinde Alıyor. Uzmanlar, Tatile Özel Araçlarıyla Çıkacak Tatilcileri Uyararak, Özellikle Öğlen Saatlerinde Mümkünse Araç Kullanmamaları Konusunda Uyardı.

İlk ve orta öğretim kurumları ile üniversitelerin tatile girmesinin ardından vatandaşlar soluğu tatil merkezlerinde alıyor. Uzmanlar, tatile özel araçlarıyla çıkacak tatilcileri uyararak, özellikle öğlen saatlerinde mümkünse araç kullanmamaları konusunda uyardı.

Yapılan araştırmalarda Türkiye'de en fazla trafik kazasının Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanması nedeniyle uzmanlar tatile özel araçlarıyla gidecek vatandaşları uyarıyor. Uzmanlar, vatandaşların tatilin getirdiği coşkuyla dalgın, yorgun ve uykusuz kalabileceklerini, böyle durumlarda kesinlikle araç kullanmamalarını belirtirken, yolculuğa çıkmadan ya da yolculuk sırasında aşırı yağlı ve ağır yemekler yememelerini ve en az 3 saatte bir mola vermelerini tavsiye etti. Mola sırasında araçtan çıkılmasını ve küçük egzersizler yapılmasının sürücüyü ayık tutacağını ifade eden uzmanlar, derin nefesler alınmasının vücudun gereksinimi olan oksijenin alınmasına yardımcı olacağını ifade ediyorlar.

Uzmanlar, yola çıkacakların gidecekleri güzergahtaki yol durumu ve trafik yoğunluğunu hesaplayarak yola çıkması gerektiğini belirterek, trafikte sabırsız davranışlar sergilenmemesini ve aşırı hız yapılmaması gerektiğini vurguluyorlar. Aracı kullanacak olan sürücünün daha önceden yeterince dinlenmiş ve dinç olmasının önemine de değinen uzmanlar, kalp, tansiyon ve şeker hastalarının özellikle güneşin en etkili olduğu zamanlarda trafiğe çıkmaması gerektiğini, çünkü bu tür rahatsızlığı olan insanların kaza yapma riskinin normal insanlara göre daha fazla olduğunu kaydetti.

Yolculuk sırasında araçlardaki klimanın çalıştırılmasını ve araç içindeki sıcaklığın fazla yükseltilmemesini de ifade eden uzmanlar, sürücülerin yolculuk sırasında yanlarında mutlaka kaybedecekleri suyun temini için su ya da içecek taşımalarının faydalı olacağını dile getiriyor. Uzmanlar, yola çıkacakların mutlaka araçlarına yaz bakımı yaptırması gerektiğini de ifade ederken, araçların özellikle soğutma sistemlerinin mutlaka kontrol edilmesini, lastiklerinde sıcak havaya göre havalarının ayarlanmasının yararlı olacağını belirtiyorlar.

(MÇ-FM-NÇ-Y)

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tatil Yolculuğunuz Acıya Dönüşmesin - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'un 106. bölümünden ilk sahne yayınlandı! Selim Koçavalı öldü mü? Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Kardeşinden çaldığı kamyonla dehşet saçtı Polisin şüphesi gerçeği ortaya çıkardı! İçeriden çıkan tam 40 kişiye 120 bin TL ceza kesildi Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar