Tavas'ta Maydanoz İçin Proje Geliştirildi - Son Dakika

Tavas'ta Maydanoz İçin Proje Geliştirildi

18.02.2012 16:00
Tavas'ta Maydanoz İçin Proje Geliştirildi, System.String[]

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük belediyesi, aile ekonomisine destek projesi kapsamında geliştirdiği alternatif proje ile maydanoz yetiştiriciliği programı başlattı.

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük belediyesi, aile ekonomisine destek projesi kapsamında geliştirdiği alternatif proje ile maydanoz yetiştiriciliği programı başlattı.

Kızılcabölük Belediyesi, "Ücretsiz maydanoz tohumu, gübre ve ziraat mühendisi desteği bizden, üretmek sizden" sloganıyla duyurduğu proje için kayıtlara başladı.

Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, el dokumacılığının yanında ailelere alternatif katkı için maydanoz projesini geliştirdiklerini, maydanozun küçük alanlarda herkesin kolaylıkla ve az zahmetle üretebileceği bir tarımsal ürün olduğunu belirtti.

Uslu, şöyle konuştu:

"Maydanoz tohumunu, kullanılacak gübreyi ücretsiz vereceğiz. Ziraat mühendisi desteğini de ücretsiz sağlayacağız. Hasat ve pazarlama konularında da destek olacağız. Başka bir iş ile uğraşanların, emeklilerin, yaşlıların, gençlerin, çoluk çocuk herkesin rahatlıkla üretebileceği bir ürün olan maydanozun ailelerin ekonomilerine katkıda bulunacağına inanıyoruz."

İklim olarak, toprak olarak bölge için uygun birçok tarımsal ürün olduğunun altını çizen Uslu, maydanozu başlangıç ürünü olarak tercih etme nedenlerini şöyle sıraladı:

"Yetiştirilmesi kolay ve fazla bakım gerektirmez. Beldemizin iklim şartlarında yetişebilir. Büyük ve özel tarım alanı gerektirmiyor, küçük alanlarda, evinizin bahçesinde bile yetiştirilebilir. Hasatı, taşıması ve pazarlaması kolaydır. Tüketim alanı geniştir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 12 ay boyunca pazardan eksik olmayan maydanoz E vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Üreticilere yıl boyunca sürekli gelir sağlayarak ekonomik açıdan önemli bir yer tutar. Maydanoz kökleri toprak içinde uzun seneler kalabildiği için çok yıllık bitkiler grubundadır. Tohumlar çimlenmelerini uygun koşullarda depolandıkları zaman 2-3 yıl koruyabilirler. Ekilen tohumlar 20-22 günde çimlenerek toprak üzerine çıkarlar. Bitkiler genellikle tohum ekiminden 60-70 gün sonra hasat olgunluğuna gelirler. İlk biçimden 20-25 gün sonra ikinci biçim yapılır. Yılda 6-7 biçim yapılır. Maydanoz demetleri uygun şartlarda 3-4 hafta muhafaza edilebilirler. Bir yılda metre kareden 80-100 demet, dekardan da 70-90 bin demet maydanoz alınabilmektedir."

Uslu, ücretsiz desteklerin en fazla 500 metre kare alanda yapılacak üretimler için olduğunu kaydetti.

- DENİZLİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tavas'ta Maydanoz İçin Proje Geliştirildi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Memurun fazla mesai ücretine zam! İşte önümüzdeki yıl saat başı verilecek ücret Azeri spiker, Zengilan kentinin işgalden kurtarılması haberini ağlayarak sundu Bakan Selçuk, "Maske kalksın" mesajlarına tepki gösterdi: Bu artık bir rica değil Hemen hemen hepimizde var! Telefon israfı milli serveti eritiyor "Azeri askerleri öldürdük" haberini Serdar Ortaç fotoğrafıyla servis ettiler Kenan İmirzalıoğlu ve Sinem Kobal'ın ilk bebekleri dünyaya geldi ABD seçimleri öncesi Trump'ın avukatının otel odasında çekilen görüntüleri deprem etkisi yarattı Tuba Ünsal'ın ekonomik alışverişi! Çocuklarına 10 TL'den tişört, 80 TL'den ayakkabı aldı