Tayland Büyükelçisi'nden Bombalı Saldırıyla İlgili İddialara Yanıt - Son Dakika

Tayland Büyükelçisi'nden Bombalı Saldırıyla İlgili İddialara Yanıt

31.08.2015 15:21
Tayland Büyükelçisi'nden Bombalı Saldırıyla İlgili İddialara Yanıt, System.String[]

Tayland'ın Ankara Büyükelçisi Tharit Charungvat, Tayland'da iki hafta önce düzenlenen bombalı saldırının failinin Türk olduğuna ilişkin iddiaların hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi.

Tayland'ın Ankara Büyükelçisi Tharit Charungvat, Tayland'da iki hafta önce düzenlenen bombalı saldırının failinin Türk olduğuna ilişkin iddiaların hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi.

Charungvat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "uluslararası ve yerel basının Bangkok'taki saldırının yarattığı etkiden yola çıkarak bazı teoriler geliştirmeye çalışmış olmasından" duyduğu endişeyi dile getirerek, saldırının sorumlusunun Türk olduğu iddialarına ilişkin, " Türkiye'ye yönelik iddialar Tayland hükümetinin görüşünü yansıtmıyor" dedi.

Tharit Charungvat, "İddiaların hiçbirinin Tayland hükümeti tarafından öne sürülmediğini söyleyebilirim. Bu iddialar toplumun çeşitli kesimleri tarafından ortaya atılmıştır" diye konuştu.

Büyükelçi Charungvat, bu iddiaların ortaya atılmasında ay başında Tayland'ın İstanbul Fahri Konsolosu'nun ofisinin saldırıya uğramasının etkisi olabileceğini belirterek, "Meseleler, medya ve basın tarafından kolaylıkla abartılabiliyor ve yanlış yorumlanabiliyor" ifadesini kullandı.

Charungvat, Tayland ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her zamanki gibi pürüzsüz olduğunu vurgulayarak, 62. Hükümetin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ülkesine yaptığı son ziyaretin son derece olumlu geçtiğini, Çavuşoğlu'nun görevine yeni başlayan Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai'yi de telefonla arayarak tebrik ettiğini ve kendisini Türkiye'ye davet ettiğini hatırlattı.

Tayland polisi de iddiaları reddetti

Tayland polisi de ülkede iki hafta önce düzenlenen bombalı saldırının sorumlusu olarak yakalanan kişinin Türk olduğu iddialarını yalanladı.

Emniyet Sözcüsü Prawuth Thavornsiri, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Bangkok Büyükelçiliği'nin bombalı saldırının şüphelisi olarak gözaltına alınan kişinin Türk olmadığı bilgisini kendilerine ilettiğini belirtti.

İddialar

Tayland'ın başkenti Bangkok'un ticari merkezi Rajprasong'da 17 Ağustos'ta her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilen Erawan Tapınağı yakınındaki bombalı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, 120 kişi yaralanmıştı.

Tayland basını, bombalı saldırının ardından güvenlik kameralarından robot resmi çıkarılan şüphelinin Türk olduğu iddialarını ortaya atmıştı. Polis, 29 Ağustos'ta Bangkok'un kenar mahallelerinden Nong Jok'ta bir eve baskın düzenlemiş, baskında saldırıyla bağlantılı bir kişinin gözaltına alındığını ve bu kişinin Türk pasaportu taşıdığını açıklamıştı. Şüphelinin robot resimdeki kişiyle benzerliğinin bulunmadığı dikkati çekmişti.

Kısa bir süre sonra, baskında gözaltına alınan kişinin Bangkok'taki saldırıyı düzenlemekle değil, "patlayıcı madde" bulundurmakla suçlandığını açıklayan Tayland polisi, şüphelinin üzerinden çıkan pasaportun da sahte olduğunun tespit edildiğini duyurmuştu.

Tayland basını ise şüphelinin evinde ele geçirilen ve isminin Adem Karadağ olduğunu gösteren pasaportun yazım hatalarıyla dolu ve gelişigüzel hazırlanmış olmasını gözardı ederek bu kişiyi Türk olarak nitelendirmeyi sürdürmüştü.

Pasaportun basında yer alan fotoğraflarında 11 haneli olması gereken TC kimlik numarasının 10 haneli olduğu, "verildiği makam" kısmında ilçe yerine İstanbul'un "İştanbül" şeklinde yazıldığı görülüyordu. Şüphelinin doğum tarihinin "08 Niş" olarak yazılması, "son geçerlilik tarihi" kısmının iki kez yer alması da pasaportun sahteliğini açıkça ortaya koyuyordu.

Türkiye, iddialar konusunda Tayland diplomatik kanallarından açıklama gelmemesi üzerine İnterpol aracılığıyla Tayland makamlarından bilgi talebinde bulunmuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tayland Büyükelçisi'nden Bombalı Saldırıyla İlgili İddialara Yanıt - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor Kardeşinin borçları nedeniyle 5 çocuğunun uyuduğu odayı kurşun yağmuruna tuttular Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek