TBMM Başkanı İsmail Kahraman - Son Dakika

TBMM Başkanı İsmail Kahraman

23.09.2016 01:02

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Tarihi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim canım. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım." dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Tarihi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim canım. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım." dedi.

Kahraman, TBMM Milli Saraylar tarafından Yıldız Şale Köşkü'nde "Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararasi Sempozyumu"nun açılış yemeği ile "Sultan II. Abdülhamid Han Belgeseli"nin gösterimine katıldı.

Belgeseli gurur ve üzüntüyle izlediğini belirten Kahraman, gösterilen belgeselde büyük bir insanı, devlet adamını ve dehayı yakından tanıdığını dile getirdi.

İsmail Kahraman, "Neden Abdülhamid anılıyor?" şeklinde yöneltilen eleştirilerden ötürü üzüntülü olduğunu altını çizerek, "Çok üzücü bir tutum bu. Böyle bir insana sahipsek, onunla niye övünmeyeceğiz, niye onu tanımayacağız? Muhteşem bir insan. Her faninin, her kulun beşer olduğu için hatası olacak. Varlığını görsenize. Örnek alsanıza bu zatı. Allah gani gani rahmet etsin." ifadesini kullandı.

Osmanlı'nın 700. yıl dönümünde Turan Oflazoğlu'ndan, 2. Abdülhamid için bir piyes hazırlaması ricasında bulunduğunu söyleyen Kahraman, şunları kaydetti:

"(Oflazoğlu) Dedi ki 'Abdülhamid bir piyese sığmaz. 4. Murat sığdı ama Abdülhamid bir dünya tarihidir. Onu sığdıramadık bir piyese. Fakat opera yapabilirim bir bölüm için'. 'Tamam, öyle yapalım' dedim ama biz 700. yılı kaçırdık. Çünkü Sincan'da tank yürüyeceğini bilmiyorduk. Tanklar yürüdü. Bizim 700. yıl dönümü projelerimiz kaldı."

"Tarih ondan kaçanlarla öğrenilmez"

İsmail Kahraman, "Abdülhamid'i neden anıyorsunuz?" diyenlere de seslenerek, "(Abdülhamid'i) Niye anmayalım. Değerli hocam İlber Ortaylı burada. 'Tarih ondan kaçanlarla öğrenilmez'. Öyle miydi hocam sözünüz? Tarihi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim canım. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım." değerlendirmesini yaptı.

Yabancı devlet adamlarının Abdülhamid'e müthiş bir itibar gösterdiğinin altını çizen Kahraman, "Her devletten insanlar akın akın Yıldız'a geliyorlar. Müthiş bir itibarı var. Ekonomiyi düzeltiyor. Borçların 3'te ikisini kaldırıyor. Takvime bağlıyor. Hayat pahalılığı yok. Enflasyon sıfır. Her Türk'ün, dış kapı anahtarlı tek katlı evi var. Apartmanda oturmaz Türkler." diye konuştu.

Kahraman, Abdülhamid'in örnek bir insan olduğunu vurgulayarak, "Ama Türkiye'de ne zaman böyle örnek insanlar ortaya çıkarsa, halkla bütünleşen, halkın sevdiği, maneviyatı yüksek insanlar ortaya çıksa, hemen o kampanyalar, o propagandalar ortaya çıkar. Asarlar. Menderes'i astılar. Atarlar. Erbakan'ı attılar." dedi.

"Tarihimize sahip çıkacağız"

Tarihten ders almak gerektiğini dile getiren Kahraman, "Tarihten ders alırsak, geleceğe kendimizi öyle hazırlarız. Tarih bir işaret, bir deniz feneridir, aydınlatır. Onun için tarihi inceleyeceğiz. Tarihimize sahip çıkacağız. Eksikliklerimizi göreceğiz. Eksiklik de bizim ama mefail de bize ait. İnşallah eskilerden ders alırız ve aldanmayız." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin daha ileriye gideceğini söyleyen Kahraman,"Türkiye Cumhuriyeti, biz, cumhuriyetle idare ediliyoruz bugün. Öyle idare edilmeye devam edeceğiz. Halk cumhurun reisini seçecek. Demokratik hukuk devleti olarak yola devam edeceğiz. Çelmelere, takılmalara, engellemelere biiznillah izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

TBMM Başkanı Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye için bir şans olduğunu da belirterek, Erdoğan'ın yurt dışında gördüğü itibara dikkati çekti.

Milli Saraylar Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, 2. Abdülhamid'i anlatan 45 dakikalık bir belgesel gösterildi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yanı sıra kültür, sanat ve siyaset dünyasından önemli isimlerin katıldığı etkinliğin sonunda PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, TBMM Başkanı Kahraman'a fotoğraflarının olduğu özel pulları hediye etti.

Sempozyum, yarın ve 24 Eylül'de gerçekleştirilecek oturumlarla devam edecek.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman
TBMM Başkanı İsmail Kahraman
TBMM Başkanı İsmail Kahraman
TBMM Başkanı İsmail Kahraman

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel TBMM Başkanı İsmail Kahraman - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın