Son Dakika Haberleri: TBMM'de 90 Dakikalık Görüşme! Başbakan, Kılıçdaroğlu'na Nuriye-Semih Dosyasını Verdi

TBMM'de 90 Dakikalık Görüşme! Başbakan, Kılıçdaroğlu'na Nuriye-Semih Dosyasını Verdi

2 ay önce

Başbakan ile Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki görüşmesi 90 dakika sürdü. Yıldırım, Kılıçdaroğlu'na KHK ile ihraç edilen ve açlık grevindeyken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın dosyasını verdi.

Başbakan  Binali Yıldırım,  CHP Lideri  Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. İşte Yıldırım-Kılıçdaroğlu görüşmesinin detayları...

"SÜRPRİZ GÖRÜŞME"

Başbakan  Binali Yıldırım,  CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'nu kabul etti.  Ankara kulislerinde "Sürpriz" olarak nitelenen bu görüşme, dün TBMM'de gerçekleşti. Yıldırım,  Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makam odasının girişinde karşıladı.  Başbakan Yıldırım ve  Kılıçdaroğlu'nun foto muhabirlerine poz vermelerinin ardından görüşmeye geçildi.
ZİRVE 90 DAKİKA SÜRDÜ

CHP heyetini karşılayanlar arasında  AK Parti Grup Başkanvekili  Mustafa Elitaş da yer aldı.  Kılıçdaroğlu, görüşmeye  CHP Grup Başkanvekilleri  Levent Gök,  Engin Altay,  Özgür Özel ve Genel  Sekreter  Kamil Okyay Sındır ile gitti. Görüşme, baş başa yapıldı. 1.5 saat süren görüşmenin ardından iki lider kısa açıklama yaptı.  Kılıçdaroğlu "Sayın Başbakan ile  Türkiye'nin pek çok sorununu görüşme imkânımız oldu. Sayın Başbakan belli konularda bilgi verdi. Kendisine teşekkür ediyorum" derken, Yıldırım " CHP Genel Başkanı Sayın  Kılıçdaroğlu ile memleketin meselelerini konuştuk. İç ve dış politika ile ilgili gündemdeki konular hakkında değerlendirme yaptık" ifadesini kullandı.
BÖLGE SORUNLARI ELE ALINDI

Gazete  Habertürk'ten  Volkan Yanardağ ve  Düzgün Karadaş'ın haberine göre, görüşmede dış politik gelişmeler önemli yer tuttu.  Başbakan Yıldırım,  İdlib'de  Rusya ile birlikte yürütülen askeri operasyon,  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25  Eylül'de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu ve  ABD ile yaşanan vize krizi hakkında gelinen son durumu  CHP Lideri'ne aktardı. Görüşmede,  ABD'nin yanı sıra  Rusya ve  İran ile ilişkiler de masaya yatırıldı.

Görüşmenin iç politika gündemi de yoğundu.  Kılıçdaroğlu, OHAL'in uzatılmasını gündeme getirirken, "Bir daha uzatacak mısınız, bu son mu?" diye sordu. Yıldırım'ın, ihtiyaç olduğu sürece uzatılabileceği cevabını verdiği kaydedildi. Görüşmede, MİT TIR'ları soruşturmasında hüküm giyen  İstanbul  Milletvekili  Enis Berberoğlu'nun durumu da gündeme geldi.  CHP Lideri, istinaf mahkemesinin bozma kararını hatırlatarak, Berberoğlu'nun serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
KILIÇDAROĞLU'NA GÜLMEN-ÖZAKÇA DOSYASINI VERDİ

KHK ile yapılan kamudan ihraçlar ile FETÖ yargılama süreçleri de ele alındı.  Kılıçdaroğlu, kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen, açlık grevindeyken tutuklanan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'nın sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğini söyledi.  CHP Lideri, bu isimlerin serbest bırakılmasını ve durumlarının OHAL Komisyonu'nda öncelikli olarak görüşülmesini talep etti.  Başbakan Yıldırım, her ikisinin durumuna ilişkin  Kılıçdaroğlu'na bir dosya verdi.
MÜFTÜLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ MASAYA YATIRILDI

TBMM'de görüşmeleri süren müftülere nikâh kıyma yetkisi veren düzenleme de masaya yatırıldı.  Kılıçdaroğlu, düzenlemenin laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, yasalaşmaması gerektiğini vurguladı. Yıldırım ise müftülerin de devlet memuru olduğunu ifade ederek, bu düzenlemede bir sakınca bulunmadığını kaydetti.

KILIÇDAROĞLU: AKLINIZA NE GELİYORSA HER ŞEYİ KONUŞTUM

CHP Lideri, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Aklınıza ne geliyorsa her şeyi konuştum" dedi.

Başabakan Yıldırım ve Kılıçdaroğlu Görüşmesi Sona Erdi: İç ve Dış Meseleleri Konuştuk

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Rasim Ozan Kütahyalı'nın Canlı Yayındaki +18'lik Hakareti Boşnakları Ayağa Kaldırdı AK Parti'de Çifte İstifa! Mardin ve Van İl Başkanları İstifa Etti
Sakarya Suriyeli Mülteci Grup, Pala ve Sopalarla Dehşet Saçtı