TBMM Genel Kurulu - Son Dakika

TBMM Genel Kurulu

22.02.2018 16:32
TBMM Genel Kurulu, System.String[]

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Suriye'deki meselenin bir terör meselesi olduğunu, Türkiye'nin kendi güvenliği için bunu yaptığını, haç, hilal tarzı bir tartışmadan kaynaklanmadığını ifade etmek istiyorum.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, " Suriye'deki meselenin bir terör meselesi olduğunu, Türkiye'nin kendi güvenliği için bunu yaptığını, haç, hilal tarzı bir tartışmadan kaynaklanmadığını ifade etmek istiyorum. Derdimiz, Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması, terör faaliyetlerinin son bulmasıdır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'de terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı'na değindi.

Usta, "Suriye'de rejim güçlerinin Afrin'e girmesine ilişkin haberleri kaygıyla izliyoruz. Bu çok da anlamlandıramadığımız bir durum. Çünkü burada eğer Suriye rejim güçlerinin amacı topraklarını korumaksa şu soruyu sormak lazım; YPG topraklarının neredeyse üçte birini ele geçirirken akılları neredeydi?" diye konuştu.

Türkiye'nin Afrin'de terör örgütlerine yönelik bir harekat yürüttüğünün altını çizen Usta, bu hedeften dönüş olmadığını vurguladı.

Afrinlilerin bölgeye gelen Türk askerine karşı sevgi dolu yaklaşımlarının gözden kaçmaması gerektiğini belirten Usta, şöyle konuştu:

"Afrin terör unsurlarından temizlenecektir. Orada PKK, YPG kıyafeti giyen her kim olursa olsun Türkiye'nin hedefi olacaktır. Hükümetin bu konudaki açıklamalarını biz de MHP olarak destekliyoruz. Türkiye kendi sınırlarının güvenliği için, o bölgeden Türkiye'ye gelen misafirlerinin vatanlarına kavuşması için bölgededir. Dolayısıyla biz işgalci konumunda değiliz. Sivillere karşı da son derece hassas davranılmaktadır. Suriye'nin toprak bütünlüğü her zaman hassas olduğumuz bir konudur."

"Teklif, istişare siyasetini terk etiğinizin göstergesi"

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da seçim ittifaklarına olanak tanıyan kanun teklifine değindi.

"Diğer hiçbir partiye danışmadan, çoğunluğa güvenerek bir yasa hazırlayıp tüm Türkiye'ye bunu dayatmak artık demokrasiyi ve uzlaşıyı, istişare siyasetini tamamen terk etiğinizin göstergesidir." diyen Kerestecioğlu, teklifin demokratik zeminde katılımcı şekilde yasa yapma sürecini de ortadan kaldırdığını savundu.

Kerestecioğlu, düzenlemenin tartışma yaratacak pek çok unsuru bulunduğunu söyledi.

"Haçla hilalin savaşı demek doğru değil"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de konuşmasında Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bazı çevrelerce "haçla hilalin savaşı" şeklinde bir jargon yerleştirilmeye çalışıldığını belirterek, bir milletvekili tarafından Genel Kurulda okunan Afrin'den geldiği ifade edilen şiirde dahi bu ifadelerin yer aldığına dikkati çekti.

Türkiye'de gayrimüslim vatandaşların da olduğunun altını çizen Özel, Zeytin Dalı Harekatı gibi bir milli meseleye haçla hilalin savaşı denilerek, diğer inançların şeytanlaştırılmasının doğru olmadığını belirtti.

Özel, şeker fabrikalarının kapatılmasına karşı olduklarını da dile getirerek, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında 18 milletvekilinden oluşan bir heyet ile şeker fabrikalarını ziyaret edeceklerini, işçilerle görüşeceklerini anlattı.

"Bütün kaymakam adayları hamsi yesin"

Özgür Özel, yakın zamanda sınavla 100 kaymakam alındığını, bunlardan 20'sinin Trabzonlu olduğunu ileri sürerek, bu kişilerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katkısıyla göreve getirildikleri iddiasının olduğunu ifade etti.

Konunun hassasiyetle ele almasını isteyen Özel, "Kaymakamlık için gereken üstün yetenekler hamsiden dolayı gelişiyorsa, bütün kaymakam adayları hamsi yesin. Ama sadece ve sadece Süleyman Soylu'dan torpil yaptırarak oluyorsa nerede kaldı hakkaniyet, liyakat, eşitlik, kul hakkı?" ifadelerini kullandı.

Özel, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş'ın ve bazı yöneticilerinin gözaltına alınmalarını da eleştirdi.

"Kaymakamlık sınavı kariyer sınavıdır. Usulleri bellidir"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise konuşmasında bundan 56 yıl önce bugün Harp Okulu Komutanı Albay Talat Aydemir'in meşru hükümete karşı darbe girişiminde bulunduğunu hatırlattı.

Darbe girişiminin başarısız kaldığını, Aydemir'in ise dönemin iktidarı tarafından affedildiğini, ancak bir yıl sonra yeniden darbe girişiminde bulunduğunu anlatan Turan, "Bu durumun yol açtığı sonuç oldukça ibret vericidir. Demek ki bir anlamda darbecilik bulaşıcıymış. 'Darbecileri affedelim, daha yumuşak davranalım' diyen arkadaşlarımıza, 15 Temmuz sonrası yaşanan olumsuzlukları hatırlatmayı görev biliyorum." dedi.

Turan, dün akşam saatlerinde sanatçı Volkan Konak'ın sahne aldığı bir mekanda silahların patladığı yönünde haberler çıktığını, bu haberlerin hemen ardından ilgili kişiler açıklama yapmamışken eski ve yeni bazı milletvekillerinin sosyal medya hesaplarından "Atatürkçülere saldırı var. Vatanseverlere saldırı var" şeklinde paylaşımlar yaptığını aktardı.

Olayın aslı bilinmeden yapılan bu paylaşımların nedensiz gerginliklere yol açabileceğinin altını çizen Turan, herkesi sağduyulu davranmaya ve ayrıntılı bilgi sahibi olmadan değerlendirmede bulunmamaya çağırdı.

Turan, CHP'li Özel'in kaymakamlık sınavına ilişkin sözlerine de değinerek, "Kaymakamlık sınavı kariyer sınavıdır. Usulleri bellidir. Dolayısıyla bir mesleğe girerken memlekete, nüfusa göre kişiyi almak veya almamak diye bir şey yoktur." diye konuştu.

"Derdimiz Türkiye'nin güvenliği"

Haç ile hilal kavramlarının gündem olmasıyla ilgili de Turan, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu iki ifade bir tarihi sembol olarak kullanıldı. Tabii ki Suriye'deki meselenin bir terör meselesi olduğunu, Türkiye'nin kendi güvenliği için bunu yaptığını, haç, hilal tarzı bir tartışmadan kaynaklanmadığını ifade etmek istiyorum. Derdimiz, isteğimiz, Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması, terör faaliyetlerinin son bulmasıdır."

Özel de tekrar söz alarak, "Bedelliyi tercih etmeyen, askerden kaçmayan, çürüğe ayrılmayan ama dini Hristiyanlık olan haçı kutsal olarak boynunda taşıyan Mehmetçik'imiz de var. Bunu da bilmek lazım. 'Haç ile hilalin savaşı' diyerek, birilerinin gönlünü kırmamak lazım. Bu ülkenin vatandaşları içinde Hristiyan vatandaşlar da var. Bu konuda bir uyarıda bulundum, bundan rahatsızlık duyulacak bir şey yok." açıklamasında bulundu.

Azerbaycan heyetinin ziyareti

Öte yandan Azerbaycan Milletvekili Elman Mehmedov ve beraberindeki heyet izleyici locasına gelerek bir süre Genel Kurul çalışmalarını izlediler.

Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, heyette Hocalı katliamına şahit olan kişilerin de bulunduğunu kaydederek, "Tüm siyasi parti grupları adına ben de sizlere hoş geldiniz diyorum. Bu vesileyle, Hocalı Katliamını en sert şekilde bir kez daha kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Hocalı'da hayatlarını kaybeden tüm şehit kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Azerbaycan'ın acısı Türkiye'nin acısıdır." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika TBMM Genel Kurulu - Son Dakika


Son Dakika

Arsenal, kupada Southampton'a 1-0 yenildi İbrahim Tatlıses'i topa tutan Aydilge eleştirilerine bugün de devam etti Dayısının ölüm haberini alan Demet Akalın'ın sözleri yürek burktu Vergi rekortmenlerinin adlarını açıklamamasına Babacan'dan çarpıcı yorum: Saklanıyorlar, 'aman abi çökerler' korkusu var 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü Sokağa çıkma izni olmayan yolcuyu taşırken polisten kaçan taksi sürücüsü cezadan kurtulamadı Rusya genelinde binlerce muhalif Navalny için sokaklarda Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi