Tecil yaş sınırı 22'ye indi: Yarım milyon genç asker kaçağı durumuna düştü - Son Dakika

Tecil yaş sınırı 22'ye indi: Yarım milyon genç asker kaçağı durumuna düştü

19.10.2020 09:25

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22'ye düşürüldü. Bu gelişme sonrası yasadan haberi olmayan binlerce genç yoklama kaçağı ve bakaya duruma düştü.

Askerlik görevini bedelli olarak yerine getirmek isteyen binlerce genç bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesini istemişti. Bedelli askerlik yasa ile kalıcı hale getirilirken, yasada lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22'ye düşürüldü. Değişiklikten haberi olmayan binlerce genç yoklama kaçağı ve bakaya duruma düşerken, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, sayıları 500 bine ulaşan gençlerin mağdur olduğunu vurguladı ve af çıkarılmasını istedi.

"DEĞİŞİKLİKTEN HABERİ OLMAYAN BİNLERCE GENÇ BAKAYA DURUMUNA DÜŞTÜ"

Sözcü'de yer alan habere göre Kaya, "Bizler de anne babayız, ortada büyük bir haksızlık var, hep birlikte bu haksızlığı düzeltmemiz gerekiyor. Kanun değişikliğinden haberi olmayan binlerce gencimiz, yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştü" ifadelerini kullandı.

"YENİ YASADAN BAZI MEMURLARIN BİLE HABERİ OLMADI"

Açıklamalarına devam eden Kaya, "Yeni yasadan askerlik şubesindeki bazı memurların bile haberi olmadı. Gençlerimizin tecil hakları, bedelli hakları ve üniversiteye giriş hakları ellerin alındı. İş hayatı olan var, okul hayatı olan var. Binlerce gencimiz çaresizce ne yapacağını düşünüyor" dedi.

"BEDELLİNİN KALICI OLDUĞUNU SANAN GENÇLER MAĞDURİYET YAŞIYOR"

Gençlerin, hayatlarını 29 yaş sınırına göre ayarladıklarını belirten Kaya, "Bedellinin kalıcı olduğunu sanan gençlerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor. Sayıları 500 bini bulan bu gençlerimizin psikolojileri bozulmuş, hayatları karartılmıştır" şeklinde konuştu.

BAKAYA NEDİR?

Bakaya; yoklamasını ve sağlık muayenesini yaptırdığı takdirde belirlenen süre içerisinde hizmet vereceği askeri bölgeye gitmeyen kişilere deniyor. Yani askerlik görevini yerine getireceği yer belli olan ancak buraya gitmeyen kişilere bakaya adı veriliyor.

Tecil yaş sınırı 22'ye indi: Yarım milyon genç asker kaçağı durumuna düştü

Son Dakika Güncel Tecil yaş sınırı 22'ye indi: Yarım milyon genç asker kaçağı durumuna düştü - Son Dakika

YORUMLAR (13)
  • genclere sabir: Hukumetin sicak paraya ve askere ihtiyaci var.aradaki fark 1 veya 2 yil degil tam 7 yil parasi olan icin sorun yok fakirede banka yolu gözuktu o da eyer mali mulku varsa verirler. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Mağdur: Ben de yeni yasa mağduruyum. Yapılan kanun değişikliği hiç bir yerde duyurulmadan yapıldığı için yüzbinlerce genç bir anda haberi olmadan yoklama kaçağı/bakaya durumuna düştü. Bizlerin hiçbir suçu, günahı yok. Ben yeni evliyim ve askere gidersem eşime bakabilecek kimse yok. Eşim yabancı haliyle iş bulup çalışamıyor. Ben işleri yoluna koyup askere gitmeyi düşünüyordum fakat şu an yoklama kaçağı olarak aranıyorum ve eşimi bırakıp gitmem mümkün değil. Benim için tek çare şu an için bedelli affı. Cevap Yaz 6 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 21 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 68 can kaybı, 2013 yeni hasta tespit edildi Son Dakika: İçişleri Bakanlığı, Reuters'ın "Türkiye'de sokağa çıkma yasağı gelebilir" haberini yalanladı Tuvaleti kullanan kadını 2 metre uzunluğundaki dev piton kalçasından ısırdı Ermenistan Dağlık Karabağ'da PKK'lı teröristleri ön safta kullanıyor ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Polis, intihara kalkışan genci bir anlık dalgınlığından yararlanarak kurtardı Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret