Son Dakika Haberleri: Teis Başkanı: İlaç Fiyatları Güncellenmeli

Teis Başkanı: İlaç Fiyatları Güncellenmeli

3 yıl önce

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, sendikanın kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Teis Başkanı: İlaç Fiyatları Güncellenmeli, System.String[]
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, sendikanın kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Son zamanlarda yapılan düzenlemelerle hayata geçen konular ve meslek sorunları ile ilgili açıklamalarda bulunan Saydan, döviz kuru yüzünden eczacıların ekonomik olarak sıkıntıya düştüğünü söyledi. kur güncellemesi talep eden Saydan, ayrıca eczacılara ekonomik açıdan yeni yükler yüklenmemesini istedi.

Eczacılıkla ilgili mevzuatta bir takım yenilikler yapıldığını kaydeden Saydan, 6197 Sayılı Eczacılık Kanunu yeniden düzenlemelerin hayata geçirildiğini aktardı. Eczanelere ısı nem cihazı konulması uygulamasını eleştiren Saydan, bu uygulamanın eczanelere ekstra bir yük olduğunu vurguladı. Saydan, "TİTCK Başkanı'nın sözü doğrultusunda Avrupa'daki eczacılık birliklerinden ve sendikalarından bu konuda uygulamanın nasıl olduğuna dair bilgiler aldık ve bu bilgileri kuruma ilettik. Kurumun bu bilgiler ışığında uygulamadan vazgeçmesini ivedilikle beklemekteyiz. Bizler ekonomik olarak bize gereksiz yük getirecek uygulamalar yerine; Bakanlığımızdan tüm dünyada var olan, hele hele bizdeki gibi kademeli oranlarda karlılık uygulayan ülkelerde bu uygulamanın ayrılmaz parçası olan eczacı meslek hakkı uygulaması konusunda artık somut bir adım atılmasını bekliyoruz." ifadesinde bulundu.

"ECZACILAR EKONOMİK DAR BOĞAZDA"

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan ve 2009 yılından bu yana sabitlenen Euro kuruna göre belirlenen satış fiyatları ile tüm giderleri artmasına rağmen eczacıların mesleki faaliyetlerini devam ettirmelerinin artık mümkün olmadığını dile getiren Saydan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Eczacılar yaşadıkları ekonomik sorunları atlatmak için elde avuçta ne varsa sattı, aile büyüklerinden ve aile fertlerinden alabildikleri kadar borç alarak ayakta kalmaya devam etti. Şimdi büyük bir çoğunluğu banka kredisi ile ekonomik anlamda adeta yaşam savaşı veriyor. Eczacılar eczane açarken devletten bir kuruş yardım, teşvik veya destek almamakta, ülkenin en ücra köşesine kadar ilaç ve eczacılık hizmetini kendi sunmaktadır. Halkımız ilaçlarını konforlu ortamlarda, eczacılık hizmeti ile beraber güvenle almaktadır. Tüm dünyada konfor ve hizmet ücretsiz değildir, mutlaka bir bedeli vardır. Eczacılara hiçbir bedel ödemeden alınan bu hizmetin ve konforun devamının sağlanması için, eczacı meslek hakkının mutlaka verilmesi, eczacı kar oranlarının arttırılması gerekmektedir. İlaç fiyatlarındaki Euro kurunun güncellenmesi ve eczacılara ekonomik açıdan yeni yükler yüklenmemesi gerekir. Aksi taktirde eski SSK eczanelerinin olduğu düzene dönülmesi kaçınılmaz olacaktır. Ülke sağlığının geleceği için büyük bir tehdit oluşturacak bu gidişe dur demek için de yetkilileri bir an önce gerekli tedbirleri almaya bu anlamlı günde bir kez daha davet ediyoruz."

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR

Konuşmasında 'takviye gıda' konusuna da değinen Saydan, Türkiye'de bu isim altında kontrolsüz ve bilinçsizce tüketilen ilaçların var olduğunu ileri sürdü. Bu ilaçların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetiminde olduğunu kaydeden Saydan, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

"Aslında ilaç formunda ve ilaç olan bu ürünler yüzünden ülkemizde bu güne kadar kaç kişinin sağlık sorunu yaşadığını, kaç kişinin bu ilaçlar yüzünden hayatını kaybettiğini dahi net olarak bilemiyoruz. Eczanelerimizdeki sıcaklığın 24 saat aynı seviyede kalması konusunda halk sağlığı için hassas davranan yetkililerimizin internet ortamında satılan, her türlü denetimden uzak olan bu ürünler için bir an önce yasal düzenleme yapmasını, günlük kullanım dozu olan ve ilaç formundaki ürünlerin Sağlık Bakanlığı'nın denetimine geçmesini sağlamasını istiyoruz. Tüm dünyadaki ilaç zehirlenmelerin yarıdan fazlasının internet üzerinden satılan bu tip sahte ilaçlar yüzünden olduğunu, kamuoyunun dikkatine bir kez daha sunmayı borç biliyoruz."
Haber Yayın Tarihi : 28.04.2016 10:50 Kaynak: CİHANGece Attığı Ağı Sabah Kontrol Edince Gözlerine İnanamadı Fatih Portakal, Montaj Mazbatayla Ekrem İmamoğlu Haberini Sundu Fuhuş Operasyonunda Baskın Yapılan Evden Çıkanlar Şaşırttı