Tek Kalp Kapakçığıyla 62 Yıl Yaşadı - Son Dakika

Tek Kalp Kapakçığıyla 62 Yıl Yaşadı

25.11.2012 18:06
Tek Kalp Kapakçığıyla 62 Yıl Yaşadı, System.String[]

Bursa'da göğsündeki ağrı nedeniyle 3 ayrı hastanede tedavi olan Zahit Fidan'ın, son olarak gittiği özel bir hastanede yapılan tetkiklerinde kalp kapakçıklarından birinin olmadığı belirlendi.

Bursa'da göğsündeki ağrı nedeniyle 3 ayrı hastanede tedavi olan Zahit Fidan'ın, son olarak gittiği özel bir hastanede yapılan tetkiklerinde kalp kapakçıklarından birinin olmadığı belirlendi.

Geçen ay göğsündeki kronik ağrı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye giden Fidan'a anjiyo yapıldı. Daha sonra iyileştiği gerekçesiyle evine gönderilen ve bu dönem zarfında 3 ayrı hastanede tedavi olan Fidan, son olarak özel bir hastaneye başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde 62 yaşındaki Fidan'ın, yıllardır bilmediği bir sorunu ortaya çıktı. Fidan'ın kalp kapakçıklarından birinin olmadığı belirlendi.

Çıkan sonuç karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Fidan, yaptığı açıklamada,

"Gittiğim hastanelerdeki doktorların görüşleri doğrultusunda 6 ay bronşit tedavisi gördüm. Çuval dolusu yanlış ilaç kullandım. İlaçlar nedeniyle ciğerlerimde ödem oluştu. 15 günde bir kontrole gidiyordum. Son olarak Kurban Bayramı'nda yürüyemez hale geldim. Burada yapılan tetkiklerde anlaşıldıki, meğer kalp kapakçıklarımdan biri doğuştan çalışmıyormuş. Bronşite yakalanmamışım, anjiyoya da ihtiyacım yokmuş. Ameliyat edilerek sağlığıma kavuştum. Seneler sonra derin ve rahat bir nefes alabildim." dedi.

Operasyonla ilgili bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Osman Tiryakioğlu ise normalde kalpte, çift yaprakçık olması gerekirken Fidan'ın mitral kapağının tek yaprakçıkla çalıştığını ve bu nedenle ileri derecede kan kaçırdığını tespit ettiklerini söyledi.

Test sonuçlarından şüphelendikleri için Fidan'ı hemen ameliyata aldıklarını belirten Tiryakioğlu, "Nedeni doğumsal bir anomali olan bu hastalık literatür taramalarında nadir olarak rastlanan bir durum. Teşhisi koymamız bizi bu noktaya getirdi. Kendisi şu anda gayet sağlıklı bur durumda" diye konuştu.

Muhabir: Büşra Nur Özcan/ Harun Kaymaz

Yayıncı: Erdem Gültekin - BURSA

Tek Kalp Kapakçığıyla 62 Yıl Yaşadı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tek Kalp Kapakçığıyla 62 Yıl Yaşadı - Son Dakika


Son Dakika

ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk'e "FETÖ'ye yardım" suçundan hapis cezası Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi Son Dakika: Ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusu, Berde'de sivilleri hedef aldı: 4 ölü, 10 yaralı Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü Paşinyan'a istifa çağrısı: Sadece Karabağ değil Ermenistan'ın geleceği de tehdit altında Meteoroloji İstanbulluları uyardı: Kar soğukları geliyor Çaresizliklerini anlatan en iyi video! Ermeni gençler, polis zoruyla otobüse bindirilip cepheye gönderildi