Tek Yatırımla Hem Isıtma Hem Soğutma Sağlanabilir" - Son Dakika

Tek Yatırımla Hem Isıtma Hem Soğutma Sağlanabilir"

02.04.2014 15:10
Tek Yatırımla Hem Isıtma Hem Soğutma Sağlanabilir

Bursa’daki çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan mühendislere, yenilenebilir ısı kaynakları arasında kullanımı hızla yaygınlaşan ‘Toprak-Su Kaynaklı Isı Pompaları Sistemi’ hakkında bilgi verildi.

Bursa’daki çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan mühendislere, yenilenebilir ısı kaynakları arasında kullanımı hızla yaygınlaşan ‘Toprak-Su Kaynaklı Isı Pompaları Sistemi’ hakkında bilgi verildi. Bursa ve çevresinde 29 yıldır ısıtma, soğutma, havalandırma uygulamaları yapan BIYTAŞ firmasınca her ay düzenlenen ‘Mühendis Bilgilendirme Toplantıları’nda tanıtımı yapılan sistemin, binalarda ısıtma ve soğutma maliyetlerini önemli ölçüde düşürdüğü ve çevreci bir teknoloji olduğuna vurgu yapıldı.

Bursalı mühendislere sistem hakkında bilgi veren Form Endüstri Ürünleri firması Bursa Bölge Müdürü Ferhan Ister, fosil yakıt rezervlerinin hızla tükenmesi, pahalılaşması ve dünyadaki çevre felaketlerinin artması sonucunda yenilenebilir enerji kaynaklarına duyulan ilginin arttığını söyledi. Ferhan Ister, toprak ve su kaynaklı ısı pompalarının düşük enerji tüketimi, atık ısıyı değerlendirmesi, çevreye zarar vermemesi, yüksek performans avantajlarıyla otoriteler tarafından geleceğin teknolojisi olarak tanımlandığını vurguladı. Ister, "Sistem hem ısıtma hemde soğutma amaçlı kullanıldığı için ilk yatırım maliyeti de oldukça uygundur. Dünyadaki en iyi yalıtkanın toprak ve su olduğunu biliyoruz. Bize düşen görev sadece doğada var olan bu enerjiyi açığa çıkarmaktır. Bunu da ısı pompaları ile sağlıyoruz. Klima sistemleri, yüksek ve düşük ısılarda verimli çalışmazken ısı pompası sistemleri hava kaç derece olursa olsun, verimli çalışırlar ve sürekli sabit bir ısıyı transfer ettikleri için enerji sarfiyatını düşürürler." dedi.

Türkiye’nin bu sistemlerin kullanılması için coğrafi açıdan çok avantajlı konuma sahip olduğunu da vurgulayan Ferhan Ister, şöyle devam etti: "Örneğin Stockholm güneşi yılda 1000 saat görürken, Bursa 2 bin 300 saat görüyor. Güçlü ekonomisi olan Isveç sadece 1000 saatlik enerjiyi açığa çıkarıp tasarruf sağlarken bizim 2 kattan fazla olan enerjiyi kullanmamız gerekir."

BIYTAŞ Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen de üretim maliyetleri içinde enerjinin ilk sırada geldiğini belirterek Türkiye’de hem özel, hem kamu sektörünün giderek azalan ve pahalılaşan fosil enerji kaynakları yerine, yenilenebilir enerjiye yönelmesi gerektiğini söyledi. Bu bilinçle Bursa’daki özel ve kamu sektör temsilcilerine yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımındaki sistemleri tanıtmayı amaçladıklarını belirten Gülçimen, "Ilk seminerde güneş enerji sistemlerini tanıtmıştık. Bugün de toprak-su kaynaklı ısı pompalarını tanıttık. Türkiye, dünyadaki enerji sistemlerindeki gelişmeleri yakından takip etmelidir." şeklinde konuştu.

Tek Yatırımla Hem Isıtma Hem Soğutma Sağlanabilir

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi Tek Yatırımla Hem Isıtma Hem Soğutma Sağlanabilir' - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Otel odasında sevgilisinin cinsel saldırısına uğramış! Genç kadın: Kafamda içki şişesi kırdı 15:11 Otel odasında sevgilisinin cinsel saldırısına uğramış! Genç kadın: Kafamda içki şişesi kırdı Koronavirüsten yaşamını yitiren sağlık çalışanının son sözleri ''Ölmezsem ilk iş aşı yaptıracağım'' olmuş 15:05 Koronavirüsten yaşamını yitiren sağlık çalışanının son sözleri ''Ölmezsem ilk iş aşı yaptıracağım'' olmuş Dengesini kaybederek 5. kattan aşağı düşen genç, babası tarafından tespit edildi 14:51 Dengesini kaybederek 5. kattan aşağı düşen genç, babası tarafından tespit edildi
Adana Demirspor'u coşturmak isterken sınırı aştı! Serdar Ortaç, şarkıyı yarıda bırakıp Beşiktaş'a küfretti 14:38 Adana Demirspor'u coşturmak isterken sınırı aştı! Serdar Ortaç, şarkıyı yarıda bırakıp Beşiktaş'a küfretti Son Dakika! Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle beraber altın ve dolar hızlı yükseldi 14:27 Son Dakika! Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle beraber altın ve dolar hızlı yükseldi Putin'den sonra bir skandal açıklama da Esed rejiminden: Türkiye'nin Suriye'deki varlığı bir 'işgal eylemi' 14:13 Putin'den sonra bir skandal açıklama da Esed rejiminden: Türkiye'nin Suriye'deki varlığı bir 'işgal eylemi'
Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı 13:46 Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar 12:59 Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar
Advertisement