Tekirdağ'da Termik Santral Kurulum Toplantısı - Son Dakika

Tekirdağ'da Termik Santral Kurulum Toplantısı

05.03.2011 14:14
Tekirdağ'da Termik Santral Kurulum Toplantısı, System.String[]

Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, "Hava Kirliliğine Neden Olmadığı Sürece Enerji ve Isı Üreten Teknolojinin Yanında Oluruz" Dedi.

Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ceyhan, "Hava kirliliğine neden olmadığı sürece enerji ve ısı üreten teknolojinin yanında oluruz" dedi.

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde kurulması planlanan termik santral ve maden kömür rezervleri için madenciler tarafından Malkara Ticaret ve Sanayi Odası'nda toplantı düzenlendi.

Ceyhan, toplantıda yaptığı konuşmada, kirlilik yaratılmadığı müddetçe madencilerin yanlarında olduklarını belirtti.

Bu toplantıların sadece kimya ve çevre konusunda kısıtlı kalmaması gerektiğini ifade eden Ceyhan, hava kirliliği ve yanma teknikleri ile ilgili konularda bilim adamlarından destek alınması gerektiğini bildirdi.

Kömür kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini anlatan Ceyhan, ne kadar kömür yakıldığının değil, kömürün kalitesinin önemli olduğunu vurguladı.

Ceyhan, "Termik santrali destekliyoruz' diyemeyiz. Ancak karar verilip yapılırsa, hava kirliliğine neden olmadığı sürece enerji ve ısı üreten teknolojinin yanında oluruz" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasancan Okutan da, Avrupa Birliği'nin termik santraller konusunda çeşitli kriterlerinin olduğunu söyledi.

Termik santral kurulmadan önce kurulacağı yerde kömür rezervi ölçümü yapılması gerektiğini anlatan Okutan, kurulan termik santralin devamlılığını uzun süre sağlayabilmesi için kriterlere uygun yapılması gerektiğini kaydetti.

Okutan, şöyle konuştu:

"Termik santrallerin 20 yıl sonrasının teknolojisi düşünülerek yapılması gerek. Bu da büyük maliyet gerektirir. Bunun için fizibilite yapmak ve iyi düşünmek gerek. 1 megavatlık termik santral 1 milyon doların üzerinde maliyet gerektiriyor. Malkara ve civarına en az 50 megavatlık bir termik santral düşünülebilir. Bu da 60 milyon ile 400 milyon dolar arasında bir maliyet demek. Avrupa bankaları, en son teknolojiye ayak uydurabilen santrallere kredi veriyorlar."

- TEKİRDAĞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tekirdağ'da Termik Santral Kurulum Toplantısı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur 00:27 Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur Afganistan'da Taliban, ünlü komedyenin boğazını keserek öldürdü 00:07 Afganistan'da Taliban, ünlü komedyenin boğazını keserek öldürdü Aldatan erkek fena yakalandı! Kadının uyguladığı yöntem, dedektiflere taş çıkarttı 23:46 Aldatan erkek fena yakalandı! Kadının uyguladığı yöntem, dedektiflere taş çıkarttı
Son Dakika: Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit oldu 23:10 Son Dakika: Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit oldu Haaland, Chelsea'nin kendisi için gözden çıkardığı paraya inanamadı: Umarım sadece söylentidir 22:20 Haaland, Chelsea'nin kendisi için gözden çıkardığı paraya inanamadı: Umarım sadece söylentidir Manchester United, Real Madrid'in yıldızı Raphael Varane'ı transfer etti 21:53 Manchester United, Real Madrid'in yıldızı Raphael Varane'ı transfer etti
Tecavüz girişimine direnince kafasına taşla vurulan 17 yaşındaki kız makineye bağlandı 20:48 Tecavüz girişimine direnince kafasına taşla vurulan 17 yaşındaki kız makineye bağlandı Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya'nın kızı Meral'in son halini görenler dönüp tekrar bakıyor 18:01 Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya'nın kızı Meral'in son halini görenler dönüp tekrar bakıyor
Advertisement