Teknolojiye İnat, Tahta Kaşık Üretiyor - Son Dakika

Teknolojiye İnat, Tahta Kaşık Üretiyor

02.01.2012 18:20
Teknolojiye İnat, Tahta Kaşık Üretiyor, System.String[]

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde 65 yaşındaki kaşık ustası, şekil verdiği şimşir ağacıyla birbirinden güzel mutfak gereçleri üretiyor.

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde 65 yaşındaki kaşık ustası, şekil verdiği şimşir ağacıyla birbirinden güzel mutfak gereçleri üretiyor.

Alballar köyünde yaşayan Sabri Özşahin (65), teknolojik gelişmelere inat, dedesinden öğrendiği mesleği yaşatmaya çalışıyor. İlerleyen yaşına rağmen, özenle işlediği ağaç parçalarından kaşık, çatal, oklava, ekmek kesme tahtası ve yemek kepçesi yapan Özşahin'in ürünleri, o yörede pek çok evin mutfağında kullanılıyor.

Özşahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaşık yapmayı dedesinden ve babasından öğrendiğini belirterek, "Dedemin ve babamın yanında çalışarak öğrendim. Evlendikten sonra da mesleğimi sürdürdüm. Dört çocuğum var. Onlara da bu işi öğrettim. Oğlumun biri yanımda çalışıyor. Diğer oğlum ürünlerimizi pazarlıyor" dedi.

Özşahin, şimşir ağacından yapılan ürünlerin daha sağlıklı olduğunu savundu.

Şimşir ağacının bakteri üretmeyen bir ağaç olduğunu ifade eden Özşahin,

"Şimdi şimşirden yapılan kaşık çok az. Şimşirin üretimi yok. Şimşir ağacının üretimi ve tüketimi yasaklandı. Orman işletmelerinden fidanlama yapılırken ya da yol açılırken kesilen ağaçlardan alıyoruz" diye konuştu.

İlçeye gelen turistlerin tahta kaşıkları çok beğendiğini belirten Özşahin, yerli halkın ilgisizliğinden dolayı üzüntü duyduğunu sözlerine ekledi.

- SAKARYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Teknolojiye İnat, Tahta Kaşık Üretiyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 27 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 76 kişi vefat etti, 2209 yeni vaka tespit edildi Ünlü modacılar Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal Türkiye'deki şirketlerini kapattı AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine ortak tepki Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi TOKİ 2021'de dar gelirli vatandaşlar için 100 bin sosyal konut yapacak Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın İstanbul Valiliği'nden Kılıçdaroğlu'nun "İmamoğlu toplantıya çağrılmadı" iddialarına yanıt: Biz davet ettik ama taziyem var dedi katılmadı Manchester United, Sancho ve Haaland için 1,9 milyar TL ödemeye hazır