Teknolojiye Meydan Okuyor - Son Dakika

Teknolojiye Meydan Okuyor

18.02.2012 14:48
Teknolojiye Meydan Okuyor, System.String[]

Konya Bölgesinin tek semercisi teknolojiye inat mesleği sürdürüyor.

Teknolojinin gelişmesi bir toplumun aynası niteliğini taşıyan ve kültürünün geleceğe yansımasını sağlayan el sanatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Geçmişte büyük misyon yüklenen semercilik sanatı teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer el sanatları gibi yok olmayla yüz yüze kaldı.

Binek ve yük hayvanlarıyla taşımanın yerini motorlu araçlara bırakması, çiftçiliğin modern araçlarla yapılması gibi nedenler semerlerin kullanım alanını yok ettiği için söz konusu semercilik mesleği de unutulup gitmeye mahkum durumda. Nostaljik bir meslek olarak ise şimdiden tarih sayfalarında yerini almış durumda.

Seydişehir'de yaşayan , Konya Bölgesi'nin tek semercisi 65 yaşındaki Harun Amca, eskiden çok popüler olan semerciliğin giderek yol olduğunu ifade ediyor. Dedesinden babasına, babadan da kendisine miras olarak kalan mesleğin ne yazık ki desteklenmediği için yok olduğundan şikayetçi olan Harun Amca, bu mesleği hobi olarak dahi olsa sürdürmeye kararlı. Semerciliğin sanatının yok olmaması için sahip çıkılması ve yaşatılması gerektiğinin altını çiziyor.

Büyük çaba ve emek harcayarak yaptığı semerlerin artık eskisi gibi rağbet görmediğini, semer yapmanın çok zor bir sanat olduğunu vurgulayan Harun Amca, tamamen el emeği olarak ürettiği bir semerin 5 günde tamamlandığını, yaptığı masrafın ve 5 günlük işçiliğinin satış fiyatını kurtarmadığını söylüyor. Dağ köylerinden zaman zaman istek olduğu zaman semer yaptığını belirtiyor.

Harun Amca bir semerin yapım aşamalarını büyük bir keyifle anlatarak adeta geçmişe zaman yolculuğuna çıkartıyor bizleri. "Her şeye rağmen sanatımı yapmaya devam edeceğim. Ama en çok bizden sonra kimsenin bu sanatı devam ettirmemesi beni üzüyor" diyor.

Aynı zamanda ilçedeki tek kazık yastığı üreticisi de olan Harun Amca yapılan masrafın ve maliyetin satış fiyatını kurtarmadığını , sadece bu işin ilçede sürdürülmesi için devam ettirdiğini belirtiyor. Kazık yastıklarını şark odası yapmak isteyen müşterilerinden aldığı sipariş için ürettiğini sözlerine ekliyor.

Teknolojiye Meydan Okuyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Teknolojiye Meydan Okuyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Saldırıyı gerçekleştiren teröristler, paramotorla Münbiç'ten Amanoslar'a gelmiş Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapık, gözaltına alındı Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi