Tekstil piyasası bayram öncesi sessizliğe büründü! Esnaf sinek avlıyor - Son Dakika

Tekstil piyasası bayram öncesi sessizliğe büründü! Esnaf sinek avlıyor

Koronavirüs nedeniyle tekstilde bayram öncesi alışılmışın dışında durgunluk yaşanıyor. Esnaflar mağazada satışların neredeyse sıfırlandığını, alışverişlerin sosyal medya üzerinden sürdüğünü belirtiyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını Ramazan Bayramı öncesi tekstil piyasasını sessizliğine bürüdü. Salgını kontrol altına almak amacıyla bayram için alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararı sonrasında giyim alışverişleri büyük oranda yapılmadı. Özellikle hazır giyim ihracatı yapan tekstilciler yaklaşık üç aydır mağazalarını sınırlı bir şekilde açık tutuyordu. Geçtiğimiz yıl bayram öncesine göre ciroların iki kat azaldığını belirten tekstilci esnafları, sosyal medya üzerinden iç piyasada satış yaparak gelir elde ediyor.

"İŞLERİMİZ YÜZDE 97 DÜŞTÜ"

Tekstil sektöründe yaklaşık 3 aydır satışların düşük seyrettiğini belirten esnaf Fatih Hürkan, "Koronavirüsten dolayı ülkelerin kapıları kapalı olduğu için yurt dışından insanlar gelemiyorlar. Üç ay önce işlerimiz çok iyiydi. Herkes kendine düşün payı fazlasıyla alıyordu. Ama şu anda mağazalar bomboş. İnsanlar artık sosyal medya üzerinden ürün satmaya yöneldi. Bu durumun ne kadar süreceğini bilmiyoruz ve haliyle bir olumsuzluğun içerisindeyiz. Geçen sene bayram öncesinde işlerimiz çok iyiydi. Mağazaların çoğu kapalı şu anda. Bu sene ise bayram öncesi yüzde 97 bandında işlerimiz düştü. Aslında bende dahil buradaki vatandaşların öngörüsü bayramdan sonra biraz hareketin olacağı ancak bu hareketinde eskiye oranla yüzde 20'yi bulmayacağı söyleniyor. Dış kapılarımız kapandı artık iç kapılarımıza bakacağız" şeklinde konuştu.

"UMUDUMUZ VAR"

Virüsün ülkeye girmeden işlerin yoğun olduğunu belirten esnaf Sami İpekçi, "Sektörümüz gerçekten sıkıntılı ama umudumuz var. Bu süreci atlatmamız için devletimizden destek bekliyoruz ve vatandaşın birazda olsa rahata ermesini istiyorum. İşlerimiz de geçen sene bayram öncesine göre yüzde 100 bir düşüş var. İş kapasitemiz fazlasıyla vardı. Arap piyasası ve Ortadoğu piyasası ile çalıştığımız için hareketliydi işlerimiz. Şu an için ne yazık ki şu an bu hareketliliğin yüzde 100'ünün yok olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Tekstil piyasası bayram öncesi sessizliğe büründü! Esnaf sinek avlıyor

Son Dakika

Doğu Akdeniz için en kritik viraj! İşte Türkiye'nin petrol yataklarına ulaşma formülü Son Dakika: 10 Haziran'dan itibaren 40 ülkeye uçak seferleri başlayacak Son dakika: Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan İran ve Irak gümrük kapıları yeniden açıldı Siyah pirincin rengini gören boya zannedip bakanlığa şikayet ediyor ancak faydaları saymakla bitmiyor Türkiye'nin ilk yerli ve milli yer gözlem uydusu gelecek yıl uzaya fırlatılacak Yerli otomobil için Yatırım Teşvik Belgesi alındı Kilosu 4.500 liraya satılan beyaz çaya yurt dışından sipariş yağıyor Dün 366 lirayla son 2 ayın en düşük seviyesine gerileyen gram altın, bugün 370 liradan işlem görüyor Güne yükselişle başlayan dolar 6,76'dan işlem görüyor Borsanın en değerli şirketi 44 milyar 733 milyon lirayla Koç Holding oldu İBB, "3 katı fiyatına cerrahi maske alındı" iddialarına yanıt verdi: Alınan maskelerin koruma özelliği daha yüksek Son Dakika: Toplu taşıma araçları üçte bir oranında ayakta yolcu alabilecek Sert düşüş yaşayan altının gram fiyatı 366 liradan işlem görüyor İBB, 1 liralık maskeleri CHP'li isimden 3 kat daha pahalıya aldı Son Dakika: Habur ve Gürbulak sınır kapıları tekrar açılıyor