Tekstil Tasarımı Öğrencilerinden "Moda Gösterisi" - Son Dakika

Tekstil Tasarımı Öğrencilerinden "Moda Gösterisi"

05.06.2011 10:41
Tekstil Tasarımı Öğrencilerinden

Atılım Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü'nün ilk mezunları, farklı kumaşlardan hazırladıkları özgün tasarımlarını 16 Haziranda "1. Moda Gösterisi"nde sergileyecek.

Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünün ilk mezunları, farklı kumaşlardan hazırladıkları özgün tasarımlarını 16 Haziranda "1. Moda Gösterisi"nde sergileyecek.

Kuru çiçekler, kendi tasarladıkları baskılarla farklı kumaşlar oluşturan öğrenciler, gösterinin koreografilerini de kendileri hazırlayacak, müziklerini kendileri seçecek.

Moda gösterisinde tasarımları, ünlü mankenler Ebru Güzel ve Tuba Karaca'nın yanı sıra üniversitenin farklı bölümlerinden gönüllü öğrenciler beğeniye sunacak.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Sıdıka Arlı, yaptığı açıklamada, 2007 yılında eğitime başlayan bölümün bu yıl ilk mezunlarını verdiğini söyledi.

Yetenek sınavıyla öğrenci aldıkları dört bölümde 56 öğrencileri bulunduğunu anlatan Arlı, "Öğrencilerimiz, 4 yıl lisans eğitimi ve 50 günlük stajı tamamladıklarında moda tasarımcı unvanını alıyorlar. Birinci sınıfta, daha çok tasarım ve çizime dayalı eğitim sistemi uyguluyoruz. Sonraki sınıflarda projelerle devam ediyoruz. Tasarım için araştırmadan başlayarak tema belirlenmesi, eskiz yapılması, kalıpların hazırlanması ve dikilmesine kadar yani tasarımdan ürüne kadar tüm süreçleri öğreniyorlar" dedi.

Öğrencilerin her dönem hazır giyim, sipariş giyim, deneysel tasarım veya sürdürülebilir moda gibi farklı bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Arlı, "Projelerini genel olarak bir koleksiyon mantığında yapıyorlar ve mutlaka bir giysiye uyguluyorlar. Bitirme projesinde ise yine tematik anlayışla bir koleksiyon oluşturuyorlar. Daha sonra bu koleksiyondaki 6 giysiyi birebir uyguluyorlar. Üretim aşamasında atölyemizdeki terzimizle çalışıyorlar. Mankenler üzerinde giysilerin provalarını yapıp tamamlıyorlar" diye konuştu.

Bu yıl bölümden 19 öğrencinin mezun olacağını belirten Arlı, bu kapsamda 16 Haziranda Cer Modern'de öğrencilerin bitirme projelerinin sergileneceği "1. Moda Gösterisi"nin düzenleneceğini söyledi.

Etkinlikte her öğrencinin 6 tasarımının yer alacağını bildiren Arlı, "Kıyafetler 19 ayrı defile yapılıyormuş gibi sunulacak. Kullanılacak müzikleri, tasarımları yapan öğrenciler seçecek, yine koreografiyi kendileri yapacak. Müziğinden koreografisine, sunumuna kadar her şey tasarım bölümüne yakışır şekilde organize edildi" dedi.

Moda gösterisinde kıyafetleri profesyonel mankenler Tuba Karaca ve Ebru Güzel'in yanı sıra üniversitenin farklı bölümlerinden gönüllü öğrencilerin sunacağını ifade eden Arlı, şunları kaydetti:

"Gönüllü öğrencilerimiz, bu konuda daha önce çalışmış, profesyonel bir arkadaşımızdan eğitim aldılar. Öte yandan, gösteride çok farklı temalarımız olacak. Bütün koleksiyonlar, öğrencilerin çok uzun süreli araştırmalarına dayanan son derece özgün çalışmalar. Öğrencilerimiz, çok farklı kumaşlar bulmaya çalıştılar. Mesela bir öğrencimiz, aralarında kuru çiçeklerin yer aldığı kumaştan bir çalışma yaptı. Diğer bir öğrencimiz, tamamen baskıları kendisine ait olan bir kumaş hazırladı. Bir öğrencimiz de bu yıl çok moda olan pliseleri kullandı. Çalışmalarda giyilebilirlik, işlevsellik ve estetik ön planda. Hiçbir zaman giyilebilirliği arka plana atmadık. Çok avangart tarzda, özgün tasarımlardan oluşan 19 ayrı koleksiyonumuz var. "

Öğrencilerin tasarımlarının moda gösterisinin yanı sıra fuarlarda sergilemek istediklerini de belirten Arlı, kıyafetlerin İstanbul Moda Fuarı'nda açılacak bir stantta yer alması için de girişimlerde bulunduklarını sözlerine ekledi.

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Eğitim Tekstil Tasarımı Öğrencilerinden 'Moda Gösterisi' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı