Telef Olan Kuzunun Midesinden 1 Kilo 330 Gram Yün Çıktı - Son Dakika

Telef Olan Kuzunun Midesinden 1 Kilo 330 Gram Yün Çıktı

05.06.2014 12:12
Telef Olan Kuzunun Midesinden 1 Kilo 330 Gram Yün Çıktı

Bayramiç ilçesinde, bir üreticinin kuzularından 4 aylık olanlar birer birer telef olmaya başlayınca hayvanlardan birinin karnı açıldı.

Bayramiç ilçesinde, telef olan bir kuzunun midesinden 1 kilo 330 gram yün çıkarıldı. Pinpon topu büyüklüğündeki 38 yumağın, kuzunun sürüdeki diğer hayvanların yünlerini yemesiyle oluştuğu belirlendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Pınarbaşı köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşan İbrahim Çobanoğlu'nun 4 aylık kuzularından 5'i ayrı günlerde telef oldu.

Bunun nedenini öğrenmek isteyen Çobanoğlu, Veteriner Hekim Alper Parer'den yardım istedi.

Telef olan kuzulardan birinin karnını açan Parer, hayvanın midesinde yün yumaklarına rastladı.

Parer, zaman zaman böyle vakalarla karşılaştığını ancak buna benzer bir durumu hiç görmediğini söyledi.Hayvanların telef olmasının nedenlerini anlatan Parer, şöyle konuştu:

"Hayvanın karnını yardığımızda 38 adet pinpon topu büyüklüğünde, 1 kilo 330 gram kıl yumağı şeklinde yün çıktı. Bu, hayvanların yeterli şekilde vitamin ve mineral alamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle de kuzular birbirlerinin tüylerini yemeye başlıyor. Şu an kuzular 3-4 aylık oldukları halde yemle besleniyor. Üretici, koyunların sütünden faydalanmak için kuzularına beslenmesi için yem veriyor. Kuzular da bu yemlerde yeterli vitamin ve mineral bulamayınca bu yola başvuruyor. Çok fazla kıl yumağı da kuzuların ölümüne sebep olmuş."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Telef Olan Kuzunun Midesinden 1 Kilo 330 Gram Yün Çıktı - Son Dakika


Advertisement