Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Teleferik Konusunda Son Söz Bakanlıkta - Son Dakika

Teleferik Konusunda Son Söz Bakanlıkta

BELEDİYE Başkanı Cengiz Ergün, son günlerde gündeme gelen teleferik konusuna açıklık getirdi.

Teleferik Konusunda Son Söz Bakanlıkta
03.01.2012 - 20:28,

Manisa Belediyesi olarak hazırlanan projeyi iki yıl önce dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na verdiklerini belirten Başkan Ergün, son kararı bakanlığın vereceğini söyledi.

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2 yıl önce başlayan teleferik çalışmalarının son durumu hakkında bilgi verdi. Başkan Ergün Manisa Belediyesi tarafından hazırlanan proje sırasında Samsun, Ankara, Kayseri ve İzmir Kemalpaşa'da teleferik uygulamaları yapan firma ile temas kurulduğunu belirterek, projenin de Çevre Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na teslim edildiğini söyledi. Başkan Ergün şöyle konuştu, "Biz göreve geldiğimizin altıncı ayında, teleferik konusunu gündemimize aldık.

Diğer illerdeki teleferik yapımını yüklenen firma ile temaslarda bulunduk. Zaten firma da İzmir Kemalpaşa'daymış. Projeyi de onlarla görüşmelerimizle şekillendirdik. Hatta Sayın Çevre Orman Bakanı Veysel Eroğlu Manisa'ya geldiğinde projeyi bizzat kendisine teslim ettik. Bu bilgileri Valimiz Halil İbrahim Daşöz'e aktardım. Kendisine Manisa Belediyesi tarafından hazırlanan, teleferik projesine yönelik tüm dokümanları kendisine verdik."

Teleferik Maliyeti 50 Milyon TL

Spil ve teleferik projesinin hayata geçilmesi gerektiğini, ikinci etabın da Gediz ve çevresinin 5-10 yıllık projelendirilerek hedeflerin ortaya konulması gerektiğini belirten Başkan Ergün, "Bu iki proje Manisa'yı kurtaracak en önemli projelerdir. Spil At Alanı'na yapılacak oteller, sosyal kültürel yatırımların ön avam projeleri bakanlık tarafından yapılıyor.

Teleferik Niobe'den bir hat olarak çizilerek, Celal Bayar Üniversitesi'nin arkasındaki alandan ayrı bir panoramik konumu olarak çok daha ayrı güzel bir güzergah çalışması yapılacak. Bakanlık yap işlet devret modeli ile yatırımcı arıyor.

Ama Spil At Alanı'ndaki yatırım ve teleferik yatırımı ayrılmaz bir bütündür. Projeler bugünkü şartlarda 50 milyon TL'nin üzerinde bir maliyet gerektiriyor. Elbette teleferik yapım maliyetleri Manisa Belediyesi'nin bütçesini aşar boyuttadır. Fakat projeleri yapacak olan yatırımcıya Manisa Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Sanıyorum yatırım konusunda bakanlıkta bir çalışma var. Bundan sonraki süreci bekleyip göreceğiz" dedi.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
1000

Son Dakika Güncel Teleferik Konusunda Son Söz Bakanlıkta - Son Dakika


Advertisement