Son Dakika Haberleri: Mahkum, Eşinin Pantolununu Çıkarmasını İsteyen Memura Küfrettiği İçin 10 Ay Hapis Cezası Aldı

Mahkum, Eşinin Pantolununu Çıkarmasını İsteyen Memura Küfrettiği İçin 10 Ay Hapis Cezası Aldı

5 gün önce

Mahkum, bir memurun kendisini ziyarete gelen eşinden pantolonunu çıkartmasını istediğini duyunca sinir krizi geçirerek memura hakaret etti. Sulh Ceza Mahkemesi, kamu görevlisine hakaret etmek suçundan mahkuma 10 ay hapis cezası verdi.

E Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda mahkum olan eşini ziyarete gelen kadın, Xray cihazından geçerken cihaz alarm verdi. İddiaya göre, pantolonunu çıkarmasını söyleyen memurlarla kadın tartıştı. Bir süre sonra bayram ziyareti için geldiği eşiyle görüşen kadın, yaşadıklarını kocasına anlatınca olanlar oldu. Sinir krizi yaşayan mahkum, telefon görüşmesini dinleyen ceza infaz koruma memuruna hakaret etti. Kendisine bariz şekilde küfredildiğini tutanak altına alan memur konuyu yargıya taşıdı. Sulh Ceza Mahkemesi, 'kamu görevlisine hakaret etmek' suçundan mahkuma 10 ay hapis cezası verdi.

MAHKUMİYETİNE KARAR VERİLDİ

Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararda, "Ceza infaz kurumlarında yapılan dinleme işlemi, kanuna dayalı idari tedbir niteliğindedir. İdari tedbir niteliğindeki bu dinlemeden elde edilen kayıtların, adli dinlemelere ilişkin 5271 sayılı CMK'nın 135. maddesinde sayılan katalog suçlar arasında da bulunmayan hakaret eyleminin gerçekleştiği yönünde hukuka uygun bir delil olarak nitelenemeyeceği gözetilmeden, sanığın beraati yerine mahkumiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır." denildi.

"KANUNA DAYALI İDARİ TEDBİR"

Dairenin bozma kararına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz edince devreye Yargıtay Ceza Genel Kurulu girdi. Genel Kurul üyeleri; ceza infaz kurumlarında yapılan telefon dinleme işleminin 'kanuna dayalı idari tedbir' niteliğinde olduğu ve idari tedbir niteliğindeki bu dinlemeden elde edilen kayıtların, sanığın işlediği kabul edilen hakaret suçuna yönelik hükme dayanak yapılıp yapılamayacağını tartışmaya açtı. Kurul, oy çokluğuyla cezaevlerinde yapılan telefon görüşmelerinin delil niteliğinde olduğuna hükmetti.

"ÖNÜNDE BİR ENGEL OLMADIĞI KABUL EDİLMELİDİR"

Kararda şöyle denildi: "Somut olayda ceza evinde suç işlenmesinin önlenmesi, düzenin ve disiplinin temini gibi nedenlerle gerçekleştirilen uygulama sonucu elde edilen görüşme kayıtları, adli dinlemelere ilişkin ve bir koruma tedbiri niteliğinde olan CMK'nın 135. maddesi kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayıp, sanığın ceza evinde tutulmasının doğal bir neticesi olarak elde edildiğinden yasal niteliğe sahiptirler. Belirtilen şekilde elde edilen delillerin kullanılmasının yasaklanmasına dair herhangi bir düzenleme de bulunmamaktadır. CMK'nın 217/2. maddesi anlamında hukuka uygun olarak elde edilen bu delil ile kendisine karşı sarf edilen hakaret sözlerini bizzat duyan mağdurun beyanları, yüklenen suçun ispatı için mahkemece kullanılmalarının önünde bir engel olmadığı kabul edilmelidir.

İTİRAZININ KABULÜNE KARAR VERİLDİ

Aksi halde telefon görüşmesi yapan ve konuşmalarının kayıt altına alındığını bilen her hükümlünün dinlemeleri gerçekleştiren kamu görevlilerine serbestçe hakaret edebileceği gibi hukuken kabulü mümkün olmayan bir durum ortaya çıkacaktır. Somut olayda sanığın eşinin daha önce yaşadığı bir olaya ilişkin durumun kendisine yanlış aktarılmış olması da kamu görevlisi mağdur açısından haksızlık olgusunu ortadan kaldırmamakta olup, telefonu dinlemekte olan kamu görevlisi mağdurun onur, şeref ve saygınlığının korunması gerekmektedir. Bu itibarla, haklı nedene dayanan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itirazının kabulüne karar verilmiştir. Yargıtay 18. Ceza Dairesi'nin bozma kararının kaldırılmasına, yerel mahkemece verilen mahkumiyet hükmünün onanmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir."


YORUMLAR (73)
  • Emekli Yargıtay onursal başkanı: Kişinin evinde karısı ile yaptıgı konuşma ile ceza evinde telefonla yapacagı konuşma aynı sayılır dolayısı ile oradaki küfrü hakaret davasına dönüştürülemez telefondaki dinleme ceza evi veya dışına talimat vermek süreti ile suç isnadı varsa dinleme yerinde olur onun haricinde konuşulanlar özel hayatın içerisindeki konuşmalardır Cevap Yaz 10 6 Yayından Kaldır EMEKLİ BOŞ KESEDEN ATMA UZMANI: SAYIN EMEKLİ Y. ONURSAL BAŞKANI, NUMARANIZI VERİN SİZE EVİMDEN TELEFON EDECEĞİM. İYİ GÜNLER 0 0 Yayından Kaldır
  • emekli avukat: Öncelikle haber çok eksik. pantolonunu çıkar diyen görevli infaz koruma memuru bayan mı erkek mi? eğer kadın memursa adam haksız. aldığı ceza iyi olmuş. ama eğer erkek görevli demişse adam sinir krizi geçirmekte de küfür etmekte de haklı. çünkü kadın cezaevine giriyor tabiki üst araması titiz bir şekilde yapılacak. kadın memur söyledi de hükümlü sinir krizi geçirdiyse saçmalamış. cezaevlerinde xray personeli çok hassastır. kendi mesai arkadaşı xrayden bir cihaz geçirse onuda rapor eder. Cevap Yaz 15 1 Yayından Kaldır 363/1 tertip: Aynen. jandarma er olarak görev yapmıştım. cezaevi uma günü görüşme günüydü ve arama için kadın polis görevlendiriliyordu. 5 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Taksimetrelerin İlk Muayenesinin Geçerlilik Süresi Bir Yıl Uzatıldı Kırmızı Listedeki Kanguru Faresi Tunceli'de Görüntülendi

Yol Verme Tartışması Kavgaya Dönüştü, 5 Kişi 1 Kişiyi Dövdü Balyoz Davasına Bakan 50 Eski Hakim Savcı Hakkında Kovuşturma İzni Verildi