Teratojen Nedir, Neden Olur? Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir? - Son Dakika

Teratojen Nedir, Neden Olur? Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir?

22.07.2021 15:41
Teratojen Nedir, Neden Olur? Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir?, System.String[]

Teratojen, kelime anlamı olarak normalden farklı ve anormal bir yapı oluşturan anlamına gelir. Gebelikte teratojen maddeye maruz kalındığı zaman bebekte yapısal bozukluk ortaya çıkarabilecek ve zarar verecek etken olarak da tanımlanır. Teratojen Nedir?

Teratojen, kelime anlamı olarak normalden farklı ve anormal bir yapı oluşturan anlamına gelir. Gebelikte teratojen maddeye maruz kalındığı zaman bebekte yapısal bozukluk ortaya çıkarabilecek ve zarar verecek etken olarak da tanımlanır.

Teratojen Nedir?

Teratojen kelimesinin anlamı, normalden farklı yani diğer bir anlamı ile anormal yapı meydana getiren anlamına gelir. Teratojen maddelerin pek çoğunun etkileri, organ gelişiminde önemli kusurlar ortaya çıkarır. Bu maddelerin ortaya çıkardığı etkinin neler olduğunun ya da hangi sistemi bozduğunun bilinmesi oldukça önemlidir.

Teratojen etkenler, gebelik sırasında anne adayının bu maddeye maruz kalması halinde bebeği etkileyerek bebekte kalıcı bir işlev ya da şekil bozukluğuna neden olduğu bilinen maddeler ya da etkenlerdir. Bu etkenler, gebelikte maruz kalınan radyasyon (radyoaktif maddeler ve röntgen ışınları), gebelikte kullanılan çeşitli ilaçlar ve çeşitli mikroorganizmalardır. Aynı zamanda liste bununla da sınırlı değildir. Her geçen gün listeye yeni bir teratojen gruplar eklenir.

Tratojen Neden Olur?

Teratojen maddelerin nasıl bir etki yaptığı ve etkinin tam olarak ne olduğu, kısacası hangi sistemi "bozduğu" çok önemlidir. Teratojen olarak da bilinen maddelerin pek çoğu en önemli etkilerini organ gelişiminde önemli kusurlara yol açarak gösteriyor. Bazı ilaçlar, kalp defektlerine neden olurken, bazıları ise, nöral tüp defektleri, bazıları ise, kol ve bacaklarda gelişim kusurlarına neden olurlar.

Bazı teratojenler ise, organ gelişimi üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmaz ama bebeğin doğumuna yakın bir zamanda alındığı zaman bebeğin sistemlerinde işlevsel bozukluklar yaratır. Örneğin doğuma yakın olan bir dönemde alınan aspirin bebeğin hemostaz yani kanamayı engelleyici ve durdurucu işlevini bozarak bebekte normal olmayan kanamalara neden olabilir.

Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir?

Teratojen, kelime anlamı olarak; anormal yapı ve normalden farklı oluşturan anlamına gelir. Gebelikte teratojen maddeye maruz kalan bir anne adayı, bebekte yapısal bozukluk ortaya çıkararak zarar veren etken olarak tanımlanır. Gebelikte anne adayının teratojen etkenlere maruz kalması, bebeği önemli ölçüde etkiler ve bu etkiler bebekte genellikle kalıcı bir işlev ya da şekil bozukluğuna yol açar. Teratojen maddelerinin pek çoğunun etkisi organ gelişiminde kusurlar ortaya çıkarmasıdır. Bu maddelerin ne etki yaptığı yani hangi sistemi bozduğu çok önemlidir.

Teratojen Nedir, Neden Olur? Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir?

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Teratojen Nedir, Neden Olur? Tıpta Teratojen Ne Anlama Gelir? - Son Dakika Magazin


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: 2021 YKS kılavuzu yayınlandı, 5-13 Ağustos tarihleri arasında tercihler yapılacak 11:26 Son Dakika: 2021 YKS kılavuzu yayınlandı, 5-13 Ağustos tarihleri arasında tercihler yapılacak Tuğba Özay, felç geçirdi! Manavgat'ta çıkan yangında çiftliği yanmış 11:08 Tuğba Özay, felç geçirdi! Manavgat'ta çıkan yangında çiftliği yanmış ABD'deki 8.2'lik depremin görüntüleri korkuttu! Sokaklar siren sesleriyle inledi 10:54 ABD'deki 8.2'lik depremin görüntüleri korkuttu! Sokaklar siren sesleriyle inledi
Suriyeli babaya meydan dayağı! 1,5 yaşındaki bebeğine işkence yaptığı iddia edildi 10:40 Suriyeli babaya meydan dayağı! 1,5 yaşındaki bebeğine işkence yaptığı iddia edildi İYİ Partili İlay Aksoy'un paylaştığı Afgan mültecilerle ilgili video sosyal medyada tepki topladı 10:14 İYİ Partili İlay Aksoy'un paylaştığı Afgan mültecilerle ilgili video sosyal medyada tepki topladı Bülent Ersoy, Bodrum tatilinde makyajsız görüntülendi 10:00 Bülent Ersoy, Bodrum tatilinde makyajsız görüntülendi
Son Dakika: ABD'nin Alaska eyaletinde 8.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, tsunami alarmı verildi 09:37 Son Dakika: ABD'nin Alaska eyaletinde 8.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, tsunami alarmı verildi Sevgilisinin yüzüne asit attığı Berfin Özek, o şahısla barışma günlerini anlattı: İntikam almak için gittim 09:10 Sevgilisinin yüzüne asit attığı Berfin Özek, o şahısla barışma günlerini anlattı: İntikam almak için gittim
Advertisement