Termal Barajı 15 Yıl Aradan Sonra Faaliyete Geçecek - Son Dakika

Termal Barajı 15 Yıl Aradan Sonra Faaliyete Geçecek

27.11.2012 12:00
Termal Barajı 15 Yıl Aradan Sonra Faaliyete Geçecek, System.String[]

Termal Belediye Başkanı Atik, ilçede 15 yıldır atıl durumda olan barajı, faaliyete geçireceklerini söyledi.

Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, ilçede 15 yıldır atıl durumda olan barajı, faaliyete geçireceklerini belirterek, "Son zamanlarda ilçemizde turizm kapasitesinin yükselmesi, suya olan ihtiyacının her geçen gün artması ve suyun gün geçtikçe azalması, göletimize olan ihtiyacı artırdı" dedi.

Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terk edilmiş durumdaki eski Termal Barajı'nı ilçeye yeniden kazandıracaklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu baraj ilçemizin en eski tesislerinden biridir. Termal, ilçe statüsünü kazanmadan önce bu baraj vardı. Burası Termal ve çevresindeki köylerin su ihtiyacını karşılayan tek barajdı. O zamanki kaplıca yönetiminin ve köylülerimizin çabasıyla kurulmuştu. Fakat bu baraj yaklaşık 15 yıldır kullanılmıyor. Adeta kaderine terk edilmiş durumda. Son zamanlarda ilçemizde turizm kapasitesinin yükselmesi, suya olan ihtiyacının her geçen gün artması ve suyun gün geçtikçe azalması göletimize olan ihtiyacı artırdı. Yıllarca kullanılmayan bu barajı faaliyete geçirmek bize nasip oldu."

Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yardımlarıyla bu barajı en kısa zamanda işler hale getireceklerini belirten Atik, barajın tamamen çamur ve sazlıklarla dolu olduğunu, Kocaeli Devlet Su İşleri Bölge Şubesi'nden gelen ekipman desteğiyle temizleme çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Barajın 1958 yılında doğal havzanın önü kapatılarak yapıldığını ancak şartların değişiklik arz ettiğini dile getiren Atik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu barajla ilçemize önemli bir miktarda su kapasitesi kazandırmış olacağız. Burada esasında iki şey yapmış olacağız. Birincisi, tarihimize sahip çıkıp, baraja tekrardan işlevselliğini kazandırmak. İkincisi de içme suyu ihtiyacımızı ve sulama suyu ihtiyacımızı karşılamak. Böylece ileriye dönük önemli bir çalışma yapmış olacağız. Yaptığımız çalışmalarla barajın içinde birikmiş toprağı çıkartarak dip zemin yani kayalık zemine ulaşacağız. Bu kayalık zemine ulaşınca da kaliteli içme suyu elde etmiş olacağız. O günkü şartlar bugünkü şartlarla bir değil. Şimdi geldiğimiz yol yoktu o zaman burada. Teknik anlamda bugünkü beton makineleri ve hazır beton mevcut değildi. Büyüklerimiz bu barajı tamamen elle ve kendi imkanlarıyla yapmıştır. Onları buradan yad ediyorum. İmkanların en kısıtlı olduğu zamanlar da bu yapıyı yapmışlar."

Muhabir: İsmail Ersan/ Metin Aktaş

Yayıncı: Zafer Akpınar - YALOVA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Termal Barajı 15 Yıl Aradan Sonra Faaliyete Geçecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota süper marketler de katıldı Aliyev, Ermenistan ile görüşmek için tek şart koştu: Karabağ'dan aşamalı olarak çekilmeli Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, koronavirüse yakalandı Son Dakika: Ankaragücü-Hatayspor maçı ileri bir tarihe ertelendi Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu! Niğde'de ormanda okul açıldı Optimar'dan genel seçim anketi! AK Parti zirvede tutunurken, sadece 3 parti barajı geçebildi "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı