Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili - Son Dakika

Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili

09.01.2012 13:59
Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili, System.String[]

Norveç Sağlık Bakanlığı, 22 Temmuz 2011 tarihinde Anders Behring Breivik'in başkent Oslo'da düzenlediği bombalı saldırı ve Ütopya Adası'nda yaptığı katliamın derinden etkilediği gençleri Antalya'ya tatile gönderiyor.

Norveç Sağlık Bakanlığı, 22 Temmuz 2011 tarihinde Anders Behring Breivik'in başkent Oslo'da düzenlediği bombalı saldırı ve Ütopya Adası'nda yaptığı katliamın derinden etkilediği gençleri Antalya'ya tatile gönderiyor. Norveç'ten çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 3 bin 500 kişi, gruplar halinde 21 günlüğüne Antalya'ya gelerek, Akdeniz güneşinde tatil yapıp, yaşadıkları depresyonu yenecek. Bu kapsamda iki grup halinde toplam 300 kişi Antalya'ya geldi.

Merkezi Norveç'te bulunan Scandinav Life Center (SLC) şirketinin Türk ortaklarından Oya Demirel, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, Norveç'te 22 Temmuz'da meydana gelen ve biri Türk 76 kişinin öldüğü katliamın, insanlar hafızasında derin izler bıraktığını vurguladı. Katliam nedeniyle depresyona giren, psikiyatrik sorunlar yaşayanların Norveç'teki hastanelere başvurduğuna değinen Oya Demirel, Norveç Sağlık Bakanlığı'nın bu kişilerin tedavilerinin güneşli ülkelerde tatil ortamında yapılmasını kararlaştırdığını anlattı. Demirel, Kuzey Kutbu'na yakınlığı nedeniyle yılın büyük bölümü karanlık olan ülkede, insanların depresyona girdiklerini, mutsuz olduklarını, huzurlu bir ülkede yaşanan beklenmedik katliamın da yaşlı- genç herkesi derinden etkilediğini belirtti.

DOKTOR RAPORUYLA GELİYORLAR

Norveç Hükümeti'nin bir süre önce, 65 yaş üzerindeki yaşlıların tedavi ve bakımlarının ülke sınırları dışında da yapılabilmesine olanak sağlayan bir yasa çıkarttığına işaret eden Oya Demirel, 22 Temmuz'daki terörist saldırının ardından yasa kapsamına gençlerin de alındığını kaydetti. Oya Demirel, şunları söyledi:

"Norveç çok huzurlu bir ülke. Bugüne dek ne kavga, ne de terör yaşanmadığı için Oslo ve Ütopya Adası'ndaki terörist eylem Norveçlileri derinden etkiledi. 5 yıldan beri Norveç Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle yaşlıları Antalya'ya getiriyorduk. Yaşlılar, lüks otellerde hem tatil yapıyor, hem fizyoterapi başta olmak üzere tedavi ediliyorlardı. Terör eyleminden sonra bu programa gençler de dahil oldu. Yaşlıların yanı sıra artık gençler de rehabilitasyon amacıyla Türkiye'ye tatile gönderiliyor. Devlet gençlerin rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu gördü. İnsanlar üzerindeki olumsuz etkilerin telafisinin ileride daha güç olacağını öngören devlet, gençleri sevgi görecekleri, hizmetin iyi olduğu, kışın bile günlük güneşlik bölgelere gönderme kararı aldı. Gelen ilk gruplar, tüm gün güneşlendiler, fizyoterapi aldılar. Türk psikiyatristler de Norveç'ten gelen meslektaşları eşliğinde, konuk gençleri tedavi etti."

Oya Demirel, Antalya'ya Norveç Sağlık Bakanlığı aracılığıyla gönderilenlerin, 'tedavi' değil, 'tatil' için gönderildiklerine işaret ederek, "Bu konukların büyük bölümü doktor raporuyla tatile geldi. Ancak doktorlar, 'Git Antalya'da tedavi ol' diye değil, 'Antalya'da tatil yap da sıkıntılarından kurtul' diyerek gençleri gönderiyor. Yani tedavi onlara belli ettirilmeden yapılıyor. Gelenler ülkelerine mutlu dönüyor" diye konuştu.

1 MİLYON KİŞİ GELMEK İSTİYOR

Oya Demirel, 4.5 milyon nüfuslu Norveç'ten 850 bin kişinin güneşli ülkelere rehabilitasyon amaçlı tatile gitmek isterken, terör saldırısından sonra rakamın 1 milyona ulaştığını açıkladı. Doktor raporu alanların yanı sıra, ücretini kendisi ödemek isteyenlerin de aynı gruba dahil edildiklerini anlatan Demirel, doktor raporu alanların 21 günlük tatil ücretini devletin ödediğine dikkati çekti.

Norveç yasaları gereği 65 yaş üstündekilere devletin bakmakla yükümlü olduğuna da işaret eden Demirel, şöyle devam etti:

"Geçen yıl 6 bin kişi geldi. Bu yıl 9 bin kişiyi getirmeyi hedefliyoruz. Antalya'da tatil yapan Norveçliler'in yüzde 40'ı doktor raporuyla geldi. 65 yaş üzerindekilerin doktor raporu almalarına da gerek yok. Zaten 65 yaşına gelen herkese devlet bakmakla yükümlü. Çünkü, Norveç'te 4 ay gece 4 ay gündüz. Hele kışın güneş hiç yüzünü göstermiyor. Yaşlıların romatizmal hastalıklarının yanı sıra, yalnızlıktan ve karanlıktan doğan sıkıntıları oluyor. Bu rahatsızlıkların giderilmesi gerekiyor."

SLF'nin bir tur operatörü şirketi olmadığının altını çizen Oya Demirel, "Tur operatörlüğü yapmıyoruz. Şirketimizin iştigal alanı sağlıklı yaşam. Norveç Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışıyoruz" dedi.

Norveç hükümetinin katliamdan etkilendikleri için Türkiye'ye tatile göndereceği 3 bin 500 kişinin ilk iki grubu 150'şer kişi halinde Antalya'nın turistik Lara ve Belek bölgesindeki otellerde tatil yapıyor. Rehabilitasyonun yanında bölgeyi gezen, tarihi ve turistik yerlerde gezinti yapan Norveçliler, sağlık hizmetini otelde ve özel hastanelerde alıyor. Norveçlilerin kafileler halinde Antalya'ya gelmelerinin turizm sezonunun hareketli olduğu Haziran ayı başına kadar devam edeceği belirtildi. - Antalya

Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili
Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili
Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili
Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili
Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Terörden Etkilenen Genç 'vikingler'e Türkiye Tatili - Son Dakika


Son Dakika

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Pentagon'dan Trump'a son dakika golü! Veda töreni yapılmayacak Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı Amerika'da gündem Trump ailesi! Şimdi de Ivanka'nın tuvalet zulmü olay oldu