Belçika Fehriye Erdal Kararını 25 Mayıs'ta Verecek - Son Dakika

Belçika Fehriye Erdal Kararını 25 Mayıs'ta Verecek

11.05.2016 11:56

Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Belçika'da yargılanıp yargılanmayacağına ilişkin kararın 25 Mayıs'ta çıkması bekleniyor.

İş adamı Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanıp yargılanmayacağına ilişkin kararın 25 Mayıs'ta çıkması bekleniyor.

Brugge Mahkemesi'ndeki duruşmaya, ev hapsindeyken kaçan Erdal katılmadı.

DAVA 25 MAYIS'A ERTELENDİ

Savcı, mahkemede Erdal'ın Belçika'da yargılanması gerektiği yönünde görüş bildirirken, hem terörist Erdal'ın hem de Sabancı ailesinin avukatlarını dinleyen hakim, davayı 25 Mayıs'a erteledi.

Eğer bir sonraki duruşmada olumlu karar çıkarsa terörist Erdal, Belçika'da terör amaçlı cinayet suçlamasıyla ilk kez gıyabında yargılanmaya başlayacak. Sonrasında da Erdal'ın, nerede olursa olsun yakalanması durumunda hapse atılması gündeme gelecek.

OLUMLU KARAR ÇIKARSA ERDAL YARGILANACAK

Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, duruşmanın yeniden ertelenme ihtimali de bulunduğunu söyledi.

Schmitz, kararın olumlu çıkmasını umduklarını, devamında ise Erdal'ın ilk kez terör amaçlı cinayet suçlamasıyla Belçika'da yargılanmasının başlayacağını, davanın ağır ceza mahkemeleri tarafından görüleceğini belirtti.

SAVCI YARGILANMASI YÖNÜNDE MÜTALAA HAZIRLAMIŞTI

Belçikalı savcı Ann Fransen, geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret ederek, ocak ayında yakalanan Sabancı suikastı faillerinden İsmail Akkol'u dinlemişti. Savcı ayrıca, İstanbul Sabancı Center binasında cinayetin tatbikatını da yaptırmıştı. Savcı, Belçika'da kabul edilen yeni terör yasasını da dikkate alarak, Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan yargılanması yönünde mütalaa hazırlamıştı.

ÖZDEMİR SABANCI SUİKASTİ

İş adamı Sabancı ile beraber Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü. Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakayı ele verdi.

Erdal ise 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor. Türkiye, Erdal'ın iade edilmemesi nedeniyle Belçika'yı sık sık eleştiriyor.

YORUMLAR
500
Disney+ fiyatı ABD'de zamlandı! Reklamlı abonelik geliyor Disney+ fiyatı ABD'de zamlandı! Reklamlı abonelik geliyor Afgan uyruklu 227 düzensiz göçmen Erzurum'dan ülkelerine gönderildi Afgan uyruklu 227 düzensiz göçmen Erzurum'dan ülkelerine gönderildi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 'Kredi ihtiyacı geçmiş dönemlere göre çok ama çok artmıştır' TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 'Kredi ihtiyacı geçmiş dönemlere göre çok ama çok artmıştır'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Belçika Fehriye Erdal Kararını 25 Mayıs'ta Verecek - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement