TES-İŞ, Hakem Kurulunun BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji'deki "yüzde 6+5 zam" kararına tepki gösterdi - Son Dakika

TES-İŞ, Hakem Kurulunun BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji'deki "yüzde 6+5 zam" kararına tepki gösterdi

04.05.2021 15:29
TES-İŞ, Hakem Kurulunun BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji'deki

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (TES-İŞ) Sendikası, Yüksek Hakem Kurulunun BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji Dağıtım AŞ'lerdeki "yüzde 6+5 zam" kararına tepki gösterdi.

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri (TES-İŞ) Sendikası, Yüksek Hakem Kurulunun BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji Dağıtım AŞ'lerdeki "yüzde 6+5 zam" kararına tepki gösterdi.

TES-İŞ Sendikası Başkanı Ersin Akma, yazılı açıklamasında, BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji Dağıtım AŞ'lerde Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecinin sonuçlanamadığını anımsattı.

Bu nedenle sürecin Yüksek Hakem Kuruluna taşındığını, Kurulun da bu yılın ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 5 zam kararı verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"TÜİK'in verilerine göre, bu yılın ilk dört ayına tekabül eden enflasyon yüzde 5,45 olarak gerçekleşti. BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji Dağıtım AŞ'lerde çalışan üyelerimiz için Yüksek Hakem Kurulunun belirlediği altı aylık yüzde 6 olan zam oranına zaten ilk dört ayda ulaşıldı. Gerçek enflasyon oranları da dikkate alındığında, rakamlarla görünen çok açık bir haksızlık ve adaletsizliğin olduğu ortada."

"Mağduriyeti ortadan kaldırmak için çaba göstereceğiz"

Enerji dağıtım işçilerinin bir yıldan fazla süredir Kovid-19 salgınına rağmen özveriyle çalıştığını vurgulayan Akma, şu ifadeleri kullandı:

"Yüksek Hakem Kurulunun bu kararları, iş yerinde barışa, huzura ve verimli çalışma ortamına zarar verecektir. Daha önce de açıkça ifade ettiğimiz gibi, iş yerinde çalışma barışını ve verimliliği ortadan kaldıracak bu haksızlık ve adaletsizliği protesto eden üyelerimizin haklı, meşru ve yasal olan her türlü girişiminin yanındayız. Üyelerimizin hak etmedikleri mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için her türlü çabayı, yine üyelerimizle birlikte göstermeye devam edeceğiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel TES-İŞ, Hakem Kurulunun BEDA, AKDEN ve Çamlı Enerji'deki 'yüzde 6+5 zam' kararına tepki gösterdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sergen Yalçın: Şampiyonluğa inanmayan İzmir uçağına binmesin Sergen Yalçın: Şampiyonluğa inanmayan İzmir uçağına binmesin Müslüman sürücü, yüzlerce İsrailli tarafından sokak ortasında linç edildi Müslüman sürücü, yüzlerce İsrailli tarafından sokak ortasında linç edildi Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail'e tek şart sundu: Kudüs kırmızı çizgimizdir Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail'e tek şart sundu: Kudüs kırmızı çizgimizdir Süper Lig'de şampiyon olan takım, 415 milyon TL fazla kazanacak Süper Lig'de şampiyon olan takım, 415 milyon TL fazla kazanacak 4 kişinin öldüğü silahlı çatışmada Sedat Peker bağlantısı 4 kişinin öldüğü silahlı çatışmada Sedat Peker bağlantısı Son Dakika: Türkiye'de 12 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 232 kişi vefat etti, 13 bin 29 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 12 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 232 kişi vefat etti, 13 bin 29 yeni vaka tespit edildi Bekçilerin para kavgasında kan döküldü! Önce arkadaşını vurdu sonra canına kıydı Bekçilerin para kavgasında kan döküldü! Önce arkadaşını vurdu sonra canına kıydı Dünyanın en büyük ikinci canlı türüydü! Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı Dünyanın en büyük ikinci canlı türüydü! Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı
Advertisement