TESK Önünde Papuçlu Eylem - Son Dakika

TESK Önünde Papuçlu Eylem

26.11.2012 13:50
TESK Önünde Papuçlu Eylem, System.String[]

Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası seçimlerindeki usulsüzlük iddiasıyla ilgili yargının kararı da tartışmalar devam ediyor.

Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası seçimlerindeki usulsüzlük iddiasıyla ilgili yargının kararı da tartışmalar devam ediyor. Genel kuruldaki başkan adaylarından Zekeriya Murat, Ahilik geleneğinde işini iyi yapmayan esnafın uyarılması anlamına gelen 'pabucun dama atılması' eylemini gerçekleştirerek, TESK Başkanı Bendevi Palandöken'i istifaya çağırdı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in, TESK başkanlığına kadar uzanan seçim sürecinin ilk kademesini oluşturan Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası seçimlerindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili yargı kararını açıkladı. Danıştay 8. Dairesi'nin, 'usül yönünden' bozma kararını düzelterek dosyayı bir kez daha görüşen Ankara 2. İdare Mahkemesi, bir önceki kararı doğrultusunda Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası'nın 21.03.2010 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında hukuka aykırı işlemler yapıldığına hükmetti ve 'Olağanüstü Genel Kurul'a gidilmesi yönünde karar verdi.

Palandöken'e karşı yarışan ve seçimi 42 oy farkla kaybeden Zekerya Murat, Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası'nın 21.03.2010 tarihinde yapılan hazırol listesinde 5 bin kişinin usulsüz olarak yer aldığını ve listede 263 kişinin usulsüz olarak oy kullandığını iddia etti. Bunun sonucunda olağanüstü genel kurula gidilmesi yönünde mahkeme kararı alındığını açıklayan Murat, mahkeme kararıyla bakanlığın seçim tarihi belirleyeceğini kaydetti.

Zekerya Murat, "Sağlıklı bir seçim yapılmasını engelleyecek düzeyde, güncel üye sayısının yokluğu ile seçim kazandığı yargı kararıyla tescillenen Palandöken'in konfederasyon başkanlığı bile tartışılır hale gelmiştir." dedi. Murat, mahkeme kararı sonucu Ahilik kültür ve geleneğinde önemli bir yere sahip olan, işini iyi yapmayan esnafın uyarılması anlamına gelen 'pabucun dama atılması' eylemini TESK Genel Müdürlüğü'nün önünde gerçekleştirdi ve Palandöken'i istifaya davet etti. Düzenlediği basın toplantısıyla süreç ve yargı kararı ile ilgili açıklama yapan Murat, daha sonra TESK binası önüne giderek, temsili olarak yaptırdığı büyük lastik ayakkabıyı TESK kapısı önüne attı.

TESK Önünde Papuçlu Eylem
TESK Önünde Papuçlu Eylem
TESK Önünde Papuçlu Eylem
TESK Önünde Papuçlu Eylem
TESK Önünde Papuçlu Eylem
TESK Önünde Papuçlu Eylem

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel TESK Önünde Papuçlu Eylem - Son Dakika


Son Dakika

Otoyol ve köprülere "dinamik fiyatlandırma" modeli geliyor: Geçişler ucuzlayacak İmamoğlu, koronaya yakalanmadan iki gün önce apandisit ameliyatı olmuş Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın 122 yıllık mektubu ile İslam karşıtlığı yapan Fransa'ya seslendi İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü