Tezcan: "Türkiye Sırtını AB'ye, Önünü Ortadoğu'ya Döndü" - Son Dakika

Tezcan: "Türkiye Sırtını AB'ye, Önünü Ortadoğu'ya Döndü"

12.08.2017 16:19
Tezcan:

- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'ın açıklamaları CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Bu rakamlara göre ortalama daralmanın yüzde 50'leri bulduğunu belirten Tezcan, şunları aktardı: "Bu yazıdan dolayı mı böyle oldu?

- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'ın açıklamaları CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan:

Bu rakamlara göre ortalama daralmanın yüzde 50'leri bulduğunu belirten Tezcan, şunları aktardı:

"Bu yazıdan dolayı mı böyle oldu? Bunların hepsi daha önceden gerçekleşen rakamlar. Millet niye böyle olduğunu biliyor. Bremen mızıkacıları da biliyor aslında. Ben size söyleyeyim niye böyle olduğunu. 24 Kasım 2015'te Rus uçağı düşürüldü. 'Ben düşürdüm' yarışına girdiler dönemin Başbakanı ile Cumhurbaşkanı. Erdoğan Cumhurbaşkanı, Ahmet Davutoğlu Başbakandı. Bir o atladı 'ben düşürdüm' diye... Bütün bu atlamaların bedelini Türkiye turizmcisi, millet ödedi. Siz atlayıp, sıçrayacaksınız çekirge gibi bedelini vatandaş ödeyecek. Almanya'ya çıktılar ve Alman hükümetine 'nazisiniz' dediler, yaralarını kaşıdılar. Ne için? Referandum sürecinde olur da böyle bir şey yapar 'evet'i oralarda nasıl artırırız hesabıyla. Hollanda ile kriz yarattılar. Kulis bilgilerine göre Başbakan rahatsız, 'ben size gitmeyin demedim mi' diyor bakanına ama bakan başka yerden emir aldığı için Hollanda'ya gidip."

Tezcan, Hollanda krizi üzerinden bir referandum süreci yönetmeye çalışıldığını ileri sürerek, "Hollanda, Almanya, Rusya, AB ülkeleriyle kavga et, hiçbiriyle iyi geçinme geçimsiz bir ülke profili çiz ve ondan sonra adam senin ülkene gelmeyince de sorumlu bulmaya çalış." dedi.

Bunların geçen yıldan itibaren yaşanılan problemler olduğunu öne süren Tezcan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 4 Nisan 2017'deki konuşmasında " Avrupa'nın aptalca hareketleri bize oy getirdi" şeklinde ifadesi olduğunu anımsattı.

"Türkiye sırtını AB'ye, önünü Ortadoğu'ya döndü"

İktidarın dış politika tercihinin Türkiye'yi bu hale getirdiğini ve AB'den kopuş yaşandığını ileri süren Tezcan, Türkiye'nin sırtını AB'ye, önünü Ortadoğu ülkelerine döndüğünü savundu. Bu politika anlayışının yerleştirildiğini iddia eden Tezcan, şu görüşlere yer verdi:

"Dış ticaretinin yarısı AB ülkeleriyle, turizmin yarısından fazlası AB ülkeleriyle ama sen sırtını oraya dönmüşsün, önünü Ortadoğu'ya dönmüşsün bir bataklığın içerisinde debelenme telaşındasın. Bu hükümet 3 tane tuzak hazırladı. Tuzağı kendi kurdu ve o tuzağın içine düştü. Türkiye'de ekonomide orta gelir, teknolojide orta teknoloji ve dış politikada Ortadoğu tuzağı. Bu 3 tuzak Türkiye'nin bugünkü açmazının sebebidir."

Tezcan, bu politikalar sonucunda 2014'de Türkiye'ye gelen 40 milyon 500 bin turist sayısının 28 milyona düştüğünü savundu.

İktidarın bu kaybın üzerinden başkalarını sorumlu tutma peşinde olduğunu iddia eden Tezcan, şunları ifade etti:

"Bu neye benziyor biliyor musunuz? Sarhoş şoförün arabayı devirip, ondan sonra da ehliyeti kaptırmamak için şoför mahalline başka birini getirip, oturtma çabasına benziyor. Bunlar sarhoş şoför gibi arabayı devirdiler, memleket bu hale düştü. Şimdi başka sorumlu arayışındalar. Niye? Ehliyeti kaptırmamak için. O yüzden vay turizm gelirimiz azaldı, sizden dolayı. Adalet için yürüdünüz, şu konuşmayı yaptınız, bu konuşmayı... Arabayı doğru sür, sarhoş binme şoför mahalline. Kim söylüyor sana. Ama ne yaparlarsa yapsınlar çare yok. Ehliyeti kaptıracaklar, ehliyeti kurtaramayacaklar. Millet ilk seçimde bunlardan ehliyeti alacak ve şoför mahallini ehil birine teslim edecek."

"CHP'ye dönük bir kumpas girişimi"

Ayhan Oğan'ın ifadelerine de değinen Tezcan, bu ifadelerin Oğan'a söylettirildiğini savundu. Tezcan, dün AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın Oğan ile ilgili bir disiplin işlemi yapılmayacağını söylediğini hatırlattı.

CHP'ye dönük bir kumpas girişimi olduğunu ve milletvekilleri Enis Berberoğlu'nun haksız yere rehin alındığını iddia eden Tezcan, "O siyasi rehinelik üzerinden de CHP'ye ulaşma çabası vardır. Bunların hepsi boşa çıkacaktır. Bunda bir tereddüdümüz yok. Ne Berberoğlu'nu ne de bizi teslim alamayacaklar. Bu rehine operasyonu boşa çıkacak. Bu rehin alma operasyonu, rehine kurtarma operasyonu değil. Boşa çıkacaktır." dedi.

Tezcan, bu süreç içerisinde "ahlaksızca" ve "alçakça" başka tutumlarla karşılaştıklarını, bazı medya kuruluşlarında sistematik bir biçimde Berberoğlu'nun ailesine dönük iftira ve hakaret kampanyaları yürütülmeye başlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"AK Parti Genel Başkanı başta olmak üzere hükümetin bütün yetkililerine ve devleti yönetenlere sesleniyorum, onların hepsini hem sorumluluğa hem vicdana davet ediyorum. Bırakın milletvekili olmayı hapishanede yatan bir vatandaşın ailesi üzerinden ahlaksızca ve alçakça kampanya yürütmek bu milletin kaldırabileceği, ve tahammül edebileceği bir şey değildir. Haberleri görüyorsunuz. Eşiyle kızıyla ilgili olmadık işleri yapıyormuş, takip ediyormuş. Olmadık aile ve akrabalık ilişkileri varmış. Olmadık şeyleri söylüyormuş diye söylemedikleri sözleri söylüyor, yapmadıkları işleri yapıyor diye bu ahlaksız ve alçakça saldırıların üzerine şiddetle gideceğiz. Siyasette siyasi saldırıya karşı her zaman siyasi duruşla mücadele edilir. Ama bu ahlak dışı ve alçakça bir saldırıdır ve bu saldırıyı yapanlar bunu bedellerini ödeyecekler, bunun bedellerini hukuk karşısında vicdan karşısında milletin karşısında ödeyecekler.

Hükümetin üzerine düşen bir görev var. Bu ahlaksızlığı durduracaklar. O gazetelerin manşetlerinin nasıl atıldığını biliyoruz. Belirli merkezlerde manşetlerin hazırlanıp, gazetelere gönderildiğini, haberlerin hazırlanıp, servis edildiğini ve özel bir kampanya başlatıldığını biliyoruz. Bu kampanyanın, bu rehin alma ve kumpas kampanyasının bir parçası olduğunu biliyoruz. Ahlaksızlığınıza aileleri ve çocukları bulaştırmayın. 'Alçaklığa aileleri ve çocukları bulaştırarak, daha fazla alçalmayın' diyorum."

Tezcan: Türkiye Sırtını AB'ye, Önünü Ortadoğu'ya Döndü

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tezcan: 'Türkiye Sırtını AB'ye, Önünü Ortadoğu'ya Döndü' - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler