Tgc 57. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'ne Başvurular Başlıyor - Son Dakika

Tgc 57. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'ne Başvurular Başlıyor

03.11.2015 17:30
Tgc 57. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'ne Başvurular Başlıyor, System.String[]

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından bu yıl 57.si düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından bu yıl 57.si düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı. Basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği dallarında verilen ödüllere başvurular 29 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek.

TGC Başarı Ödülleri, 1959 yılından beri basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği ana başlıkları altında 22 kategoride eserlere veriliyor. Ana dal ya da bağlı dallarda ise yalnızca tek ödül veriliyor. Seçici Kurul uygun gördüğünde başarılı çalışmalar ise ‘övgü’ ile değerlendiriliyor. Başarı Ödülleri kapsamında bir gazeteci veya yayın organına bir yıllık çalışması dikkate alınarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından Nezih Demirkent adına konulan Özel Ödül verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri 'Basın' kategorisinde 'Haber (Siyasal, ekonomi, çevre, eğitim, sağlık, kültür-sanat, spor)', 'Köşe yazısı' kategorisinde 'Araştırma (Tek ya da seri)', 'Röportaj-söyleşi', 'Spor (köşe yazısı)’, Sayfa düzeni (Birinci sayfa, iç sayfa)', 'Karikatür (Seri-Bant dahil)' ve 'Fotoğraf' dallarında verilecek.

'Televizyon' kategorisinde 'Televizyon Haber', 'Haber Programı', 'Belgesel', 'Kültür-Sanat Programı', 'Spor Programı' ve 'Kamera Çalışması' dallarında, 'Radyo' kategorisinde ise 'Haber’ ya da ‘Program' dallarındaki başvurular ödüllendirilecek. İnternet Gazeteciliği kategorisinde verilecek ödüller ise haber sitesinin düzenlenmesi, kullanım kolaylığı, görselliği ve içerik zenginliği gibi özelliklere göre belirlenecek.

'SEÇİCİ KURUL'

Gazetecilik dalında gelecek eserlere şu isimlerce değerlendirmeye tabi tutulacak: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Vahap Munyar, Habertürk Gazetesi Genel Koordinatörü Ayşe Özek Karasu, Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bertan Ağanoğlu, İHA Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Necdet Doğan, Gazeteci Sevim Ertemur, Bugün Gazetesi Ekonomi Müdürü Zafer Özcan.

Radyo ve TV dalında gelecek çalışmalar ise şu isimlerce değerlendirilecek: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu, A Haber Şef editörü-TGC Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Yılmaz, TRT Muhabiri Dr. Engin Başçı, gazeteci Gökmen Karadağ, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran Esen, Halk TV Haber Müdürü Ümit Aslanbay.

İnternet kategorisinde gelecek çalışmaları değerlendirecek isimler de şunlar: TGC Başkan Yardımcısı Dr. Recep Yaşar, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Artıbir TV Medya Grup Başkanı-TGC Yönetim Kurulu Üyesi Celal Toprak, Milliyet Gazetesi İnternet Yayın Yönetmeni Ercüment İşleyen, Gazeteci Erol Önderoğlu, Hürriyet Gazetesi Dijital Haber Koordinatörü Emre Kızılkaya, Yayın Yönetmeni Oğuz Güven.

'KİMLER BAŞVURABİLİR?'

Ödüller, TGC üyelerine, sarı basın kartı taşıyan gazetecilere ve bir yayın organında ilgili yasaya göre düzenlenmiş sözleşme hükümleriyle çalıştıklarını, sözleşmelerinin sürdüğünü yayın organı yetkilisinin onayı ile belgeleyen Sarı Basın Kartı taşımayan gazetecilere açık. Adaylar, bir başka basın kuruluşu tarafından ödüllendirilmiş eserleri ile yarışmaya katılamıyorlar. Her aday, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödüllerine bir dalda ve bir eserle katılabiliyor ya da önerebiliyor. Eserlerin Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uygun olması gerekiyor. Kendi eserini öneren aday, bir ekip içinde de görev yapmışsa ekip dışı tutuluyor. Ekip çalışmaları için başvurularda ekibin tüm elemanlarının başvuruyu imzalamaları zorunlu tutuluyor. Ödüllere adaylık kişisel başvuruyla, çalıştığı kuruluş ve kurumun yayın sorumluların önerisiyle gerçekleşiyor. Yönetmeliğe uygun olmayan başvurular ise değerlendirmeye alınmıyor.

'NASIL BAŞVURULUYOR?'

Başvurunun; adayların öz geçmişlerini ve çalışmalarını belirten 8 adet bilgi yazısı, 2 adet fotoğraf ve başvurdukları yapıma esas yazılı metin özetleriyle (Televizyon ve radyo için) yapılması zorunlu. Gazetecilik için 8 adet (Bir asıl, 7 fotokopi), Radyo için 8 adet USB Flash Bellek veya CD, Televizyon için 8 adet USB Flash Bellek’e (video dosyaları MP 4 uzantılı, (h264 codec), video bitrate değeri en az 5000 olmalı) veya DVD’ye kaydedilmiş görüntü ulaştırılması isteniyor. İnternet Haber Sitesinin ödüle aday gösterilen 1 Ocak 2015 tarihi ile 31 Aralık 2015 günleri arasındaki bir günlük yayınının 8 adet USB Flash bellek olarak ulaştırılması gerekiyor. Adaylar, son katılma gününü beklemeksizin eserleri yayınladıktan hemen sonra da yarışmaya başvurabilirler.

'BAŞVURU DOSYASINDA OLMASI GEREKENLER'

Adaylar, adlarını, soyadlarını, eserin yayınlandığı gazete, dergi, ajans bülteni, TV ve radyo ile yayın tarihi, eserin başlığı, katıldığı dal ile ilgili bilgileri açık bir biçimde belirtmek zorundadırlar. Türüne uymadığı için yarışma dışı bırakılan yapıtlardan Seçici Kurul sorumlu değildir. Adayın, sarı basın kartı numarası ve düzenlenme tarihi belirtilmeli, kısa bir özgeçmişi ve bir vesikalık fotoğrafı başvuruya eklenmelidir. Basın Kartı taşımayanlar için ilgili yasaya göre çalıştığını belgeleyen yayın organı yetkilisinin yazısı gereklidir.

Ödüle aday eserlerin en geç 29 Ocak 2016 Cuma günü saat 17.00’ye kadar Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliği’ne iletilmesi isteniyor. Ayrıntılı bilgi TGC merkezinden, 0212-513 83 00 numaralı telefondan ve internet adresinden alınabilir.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Tgc 57. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'ne Başvurular Başlıyor - Son Dakika


Son Dakika

"Karımı ve çocuğumu öldürdüm" diyerek asılsız ihbarda bulunan kişi gözaltına alındı FBI, Biden'ın yemin törenine yönelik tehdit oluşturan 200'den fazla şüpheliyi tespit etti '2021 Yılı Yatırım Programı' Resmi Gazete'de yayımlandı! En çok ödeneği ulaştırma-haberleşme ve eğitim sektörü aldı Türkiye'nin Kovid-19 aşı programındaki başarısı dünya gündeminde Çaycı Hüseyin lakaplı Alpaslan Özmol'un yeni imajı sosyal medyaya damga vurdu Ramo'da şok eden ayrılık! Başrol oyuncusu diziye veda ediyor Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine ek genelge! Kısıtlamadan muaf tutulanların listesi genişletildi Şarkıcı Doğuş, kozmetik sektörüne adım attı: Markama güveniyorum